Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
boeing
11.12.2009 15:07

Boeing pochwali się nową maszyną

Dziewiczy lot Dreamlinera 787 zaplanowano na wtorek. Przygotowania trwały dwa lata.

Podziel się
Dodaj komentarz
(markjhandel/CC/Flickr)

W najbliższy wtorek, po blisko dwóch latach oczekiwania, ma się odbyć pierwszy lot testowy samolotu 787 Dreamliner - poinformowało konsorcjum Boeinga. Na ten samolot czeka m.in. nasz narodowy przewoźnik PLL LOT.

Lot nowej maszyny, bez pasażerów, zaplanowany jest na godzinę 19 naszego czasu, w Seattle - podało na swojej stronie internetowej konsorcjum. Samolot wystartuje z lotniska pasażerskiego Paine Field w stanie Waszyngton, a wyląduje na Boeing Field w Seattle.

Jak powiedział Andrzej Kozłowski z biura prasowego PLL LOT, przewoźnik liczy na to, że pierwszy lot 787 odbędzie się zgodnie z zapowiedzią. _ Mamy nadzieje, że Boeing zrealizuje planowany harmonogram dostaw dla nas tego typu samolotu _ - powiedział Kozłowski.
Jak podaje Boeing, od czasu, gdy w kwietniu 2004 roku został uruchomiony program 787, 55 klientów z całego świata zamówiło 840 tego typu Boeingów. Wśród zamawiających jest też PLL LOTBoeing pomyślnie zakończył analizę tzw. testów statycznych maszyny. Podczas testów skrzydła zostały poddane maksymalnemu obciążeniu, jakie może wystąpić w trakcie eksploatacji samolotu.

W czerwcu Boeing poinformował, że potrzebne są dodatkowe wzmocnienia centropłata, czyli środkowej części kadłuba w miejscu, w którym łączą się z nim skrzydła samolotu.

_ - Teraz, po zakończonych testach statycznych i funkcjonalnych, skupiamy się już na pierwszym locie _ - poinformował wiceprezes, dyrektor generalny programu Boeing 787 Scott Fancher.

Najmłodsze _ dziecko _ Boeinga, Dreamliner, ma być przykładem bardziej ekologicznego, ZOBACZ TAKŻE: Boeing likwiduje 10 tysięcy miejsc pracy
cichego i oszczędnego samolotu niż produkowane do tej pory. Będzie spalał 20 procent mniej paliwa niż samoloty, które zastąpi. Aby zredukować spalanie, konstrukcja 787 zrobiona jest w dużej części z włókna węglowego, co czyni maszynę lżejszą. Oznacza to również zdecydowanie mniejsze wydzielanie CO2. Dreamliner będzie także emitował 60 procent mniej hałasu. Samoloty te będą mogły przewieźć od 210 do 330 pasażerów na odległość ponad 15,5 tys. km.
Projekt 787 Dreamliner jest opóźniony o ponad dwa lata, a jego finalizacja była wielokrotnie przekładana. Pierwotnie 787 miał zostać oblatany latem 2007 r. i przekazany pierwszemu odbiorcy - japońskim liniom lotniczym w maju 2008. Opóźnienie wynikało z potrzeby modyfikacji m.in. bocznej części kadłuba.

Tagi: boeing, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz