Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bogate kraje są winne biednym 1,3 miliarda dolarów

0
Podziel się:

ONZ: Państwa uprzemysłowione nie wywiązują się z ważnej umowy.

Bogate kraje są winne biednym 1,3 miliarda dolarów
(Filipe Moreira / Flickr (CC))
bEUlUpsR

*ONZ oskarża 19 krajów o niedotrzymanie umowy o dofinansowaniu krajów rozwijających się. Według Organizacji, są one winne biednym państwom ponad 1,3 biliona dolarów. Umowa podpisana w 2001 roku miała rekompensować im zmiany klimatyczne. *
15 krajów z Unii Europejskiej, Kanada, Nowa Zelandia, Norwegia i Szwajcaria umówiły się, że co roku będą płaciły 410 milionów dolarów - pisze BBC. ONZ twierdzi, że miało rozdysponowywać te pieniądze między kraje, których klimat ucierpiał na skutek działań państw uprzemysłowionych. Niestety, według wysokich przedstawicieli organizacji jak do tej pory wpłacono na specjalne konto tylko 260 milionów dolarów.

Unia twierdzi, że wpłaciła znacznie więcej pieniędzy, ale niestety nie potrafi tego udowodnić. Kraje europejskie argumentują, że nigdy nie zobowiązywały się wpłacić pieniądze na konta ONZ, a pomoc szła bezpośrednio do biednych krajów. W sumie do 2008 roku na koncie Organizacja Narodów Zjednoczonych miało się znaleźć 1,6 miliarda dolarów.

Według BBC, ta drażliwa kwestia zostanie poruszona na szczycie w Kopenhadze, który odbędzie się w przyszłym miesiącu i będzie zajmował się właśnie sprawami klimatycznymi. Analitycy twierdzą, że biedne kraje straciły znaczną części zaufania do bogatszych partnerów w związku z niedotrzymaniem umowy z 2001 roku.

bEUlUpsT

ZOBACZ TAKŻE:

bEUlUptu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)