Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Bollywood ratuje Hollywood

0
Podziel się:

Indyjskie studio filmowe zainwestuje 325 mln dolarów w Dreamworks Stevena Spielberga.

Bollywood ratuje Hollywood
(mariosp/cc/flickr)

Indyjski biznesmen i multimiliarder Anil Ambani tworzy spółkę joint venture, w której obie strony będą miały po połowie udziałów. Spółka ma wyprodukować w najbliższych trzech latach co najmniej 15 filmów.

W październiku Dreamworks rozstał się z należącą do amerykańskiego koncernu medialnego Viacom wytwórnią Paramount Pictures. Odtąd Spielberg i jego partnerka w interesach Stacey Snider poszukiwali nowych źródeł finansowania studia. Ambani pojawił się na planie już wcześniej, jednak rozmowy dotyczące jak dotąd największej inwestycji indyjskiego przedsiębiorstwa w hollywoodzki przemysł kinematograficzny, przeciągały się z powodu wybuchu kryzysu finansowego.

Teraz wygląda na to, że układ został zawarty, nawet jeśli oficjalnie nic jeszcze nie zostało podpisane. Dreamworks ma otrzymać zastrzyk finansowy o łącznej wysokości 825 mln dolarów. Poza inwestycją Ambaniego, medialny konglomerat Reliance Big Entertainment, którego właścicielem jest Ambani, zainwestuje 175 mln dolarów w koncern Walta Disneya. Hindusi otrzymają w zamian prawa do dystrybucji produkcji Disneya na całym świecie, jednak poza Indiami.

Kolejne 325 mln dolarów Dreamworks ma otrzymać od konsorcjum banków. Jeżeli banki zwiększą kwotę kredytu, swoje udziały jest gotów podnieść także Ambani, i to do 500 mln dolarów. _ - Współpraca z Reliance otwiera nam nowe możliwości _ - mówi Spielberg. Na szczycie agendy znajduje się ekranizacja komiksu _ Tim i Struppi _. Były partner Dreamworks - Paramount - zrezygnował z projektu z powodu wysokich kosztów produkcji, szacowanych na 100 mln dolarów.

Inwestycje indyjskiej firmy są oznaka, że od czasu wybuchu kryzysu finansowego Hollywood skazane jest na pieniądze inwestorów zagranicznych. Banki i fundusze inwestycyjne, dotychczasowi kredytodawcy amerykańskiego przemysłu filmowego, wstrzymują się z inwestycjami. Branża będzie się teraz uważnie przyglądała doświadczeniom Spielberga z jego nowymi inwestorami z azjatyckich krajów rozwijających się.

Spektakularny biznes może być obiecujący dla obu stron. Spielberg otrzyma pieniądze na swoje ambitne projekty i będzie mógł udowodnić, że ryzykowne rozstanie z Paramount było właściwą decyzją. Firma Ambaniego Reliance Big Entertainment otrzyma wraz z nazwiskiem Spielberga silną kartę przetargową z dostępem do międzynarodowej branży filmowej i kinowej.

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)