Notowania

bp
13.11.2012 15:36

BP ma zielone światło dla zaangażowania w Arktyce

Koncern BP poinformował o zawarciu porozumienia z rosyjskim konsorcjum AAR, właścicielem 50 proc. udziałów w spółce TNK-BP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Strocchi/CC/Flickr)

Koncern BP poinformował o zawarciu porozumienia z rosyjskim konsorcjum AAR, właścicielem 50 proc. udziałów w spółce TNK-BP. Porozumienie daje BP zielone światło na zaangażowanie się w energetyczne projekty poszukiwawcze w Rosji, zwłaszcza w Arktyce.

Strony postanowiły zrezygnować z wzajemnych roszczeń. W związku z tym BP i AAR mają wolną rękę w działalności operacyjnej w Rosji i na Ukrainie. BP i AAR zadeklarowały również wolę współpracy w procesie wycofywania się brytyjskiego koncernu ze spółki TNK-BP i przekazania 50 proc. udziałów w ręce rosyjskiego Rosnieftu.

Porozumienie daje BP od dawna wyczekiwane zielone światło na zaangażowanie się w projekty poszukiwawcze w Rosji, zwłaszcza w Arktyce. Koncern w zeszłym roku był bliski podpisania umowy w tej sprawie z Rosnieftem. Na przeszkodzie stanął jednak sprzeciw konsorcjum AAR, które powołując się na statut TNK-BP twierdziło, że BP nie może angażować się w Rosji w projekty poszukiwawcze z innymi partnerami.

W efekcie licznych sporów z rosyjskimi udziałowcami BP zdecydowało się w tym roku sprzedać swoje udziały w TNK-BP. Brytyjski koncern wybrał ofertę Rosnieftu, co ponownie spotkało się z protestem AAR, które deklarowało chęć przejęcia udziałów od partnera. Konsorcjum nie udało się jednak pozyskać finansowania na tę inwestycję.

Czytaj więcej w Money.pl
Brytyjski, naftowy gigant naraził się szejkom Koncern został wykluczony z postępowania na odnowienie koncesji wydobywczej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Putin o projekcie za 30 mld USD. Start: 2017 r. Prezydent Rosji wypowiedział się o wydobyciu gazu z gigantycznego złoża Sztokman w Obwodzie Murmańskim w Arktyce.
Zaskakująca decyzja gazowego giganta Zagospodarowanie gigantycznego złoża gazu ziemnego na Morzu Barentsa, zostało wstrzymane.
Tagi: bp, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz