Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosnieft
27.07.2012 21:20

BP przegrało w rosyjskim sądzie. Zapłaci 3,1 mld dol. odszkodowania

BP musi zapłacić odszkodowanie w 3,1 mld dolarów mniejszościowemu akcjonariuszowi w związku z niezrealizowanym układem z rosyjską spółką Rosnieft.

Podziel się
Dodaj komentarz
(bp.com)

Sąd arbitrażowy obwodu tiumeńskiego na Syberii orzekł, że brytyjski gigant naftowy BP musi zapłacić odszkodowanie w wysokości 3,1 mld dolarów mniejszościowemu akcjonariuszowi TNK-BP w związku z niezrealizowanym układem z rosyjską spółką Rosnieft.

Rzecznik BP w Rosji Władimir Bujanow powiedział agencji Associated Press, że BP uważa wyrok rosyjskiego sądu arbitrażowego za bezpodstawny i zamierza go zaskarżyć.

Orzeczenie - jak piszą rosyjskie agencje - częściowo zaspokaja żądania zawarte w pozwie Andrieja Prochorowa - mniejszościowego posiadacza akcji rosyjsko-brytyjskiego przedsiębiorstwa TNK-BP.

Prochorow dowodził, że zapowiedziana w 2011 roku umowa BP i rosyjskiego giganta Rosnieft, dotycząca wspólnej eksploracji Arktyki, była pogwałceniem praw TNK-BP. Wielomiliardowa umowa upadła, gdy zablokowali ją rosyjscy udziałowcy TNK-BP.

Rzecznik BP powiedział, że TNK-BP nie mogła ponieść żadnych szkód, bo Rosnieft nigdy nie widział w TNK-BP potencjalnego partnera w umowie o partnerstwie strategicznym z BP.

Koncern BP ma w rosyjsko-brytyjskim TNK-BP 50 proc. udziałów; pozostała część przypada grupie rosyjskich biznesmenów reprezentowanych przez spółkę AAR.

Czytaj więcej w Money.pl
Za tę ugodę zapłacą prawie 8 miliardów dolarów Największa w dziejach branży naftowej w USA katastrofa ekologiczna, która rozpoczęła się w kwietniu 2010 roku, zaowocowała licznymi pozwami sądowym.
40 mld dolarów odszkodowania? Tyle chce BP Koncern domaga się odszkodowania, bo zawiodły wszystkie wszystkie systemy bezpieczeństwa na platformie, w z której nastąpił wyciek ropy do Zatoki Meksykańskiej.
BP nie chce budować Gazociągu Północnego Brytyjski koncern naftowy BP odmówił udziału w budowie dodatkowej nitki Gazociągu Północnego.
Tagi: rosnieft, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz