Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Branża piwowarska kupi więcej polskiego chmielu

0
Podziel się:

W perspektywie najbliższych lat z krajowych źródeł ma pochodzić 95 proc. chmielu używanego przez Kampanię Piwowarską. Firma nie informuje o wielkości tegorocznych zakupów polskiego chmielu.

Branża piwowarska kupi więcej polskiego chmielu
(Nikola Bilic/Dreamstime.com)
bFfjhIXV

Po tegorocznych zbiorach udział polskiego chmielu w produkcji krajowej branży piwowarskiej ma wynieść, zgodnie z jej zapowiedziami, 75 proc. Więcej chmielu, niż w poprzednich latach zamierza w tym roku kupić od polskich plantatorów Kompania Piwowarska (KP) - zapowiada jej kierownictwo.

W perspektywie najbliższych lat z krajowych źródeł ma pochodzić 95 proc. chmielu używanego przez KP. Firma nie informuje o wielkości tegorocznych zakupów polskiego chmielu, ani o liczbie zawartych kontraktów.

Jak poinformował dyrektor ds. korporacyjnych Kompanii Piwowarskiej Paweł Kwiatkowski, już w tym roku w piwach produkowanych przez Kompanię Piwowarską będzie więcej polskiego chmielu. Z tegorocznych zbiorów lider branży piwowarskiej zakupi wielokrotnie więcej alfa-kwasów uzyskiwanych z chmielu pochodzenia krajowego, niż w roku ubiegłym.

bFfjhIXX

_ Polski chmiel może być konkurencyjny pod względem jakości i cen w stosunku do chmielu z zagranicy. W zakresie lokalnych odmian, przy założeniu dostępności, rynkowych cen oraz najwyższej jakości, w ciągu kilku lat ponad 95 proc. chmielu używanego przez Kompanię Piwowarską będzie pochodziło od polskich plantatorów _ - poinformował.

Jak dodał, zawarte w ubiegłym roku nowe, wieloletnie kontrakty na dostawę produktów chmielowych przewidują stopniowe zwiększanie zakupów surowca w Polsce, w miarę jak będą kończyć się kontrakty zawarte we wcześniejszych latach.

_ W recepturach wszystkich produkowanych przez KP marek wykorzystywany jest polski chmiel aromatyczny. Wyjątkiem są niewielkie ilości odmian chmielu sprowadzanego z zagranicy, którego stosowanie przewidują receptury specyficznych marek piwa _ - poinformował.

Paweł Kwiatkowski przypomniał, że producenci piwa zrzeszeni w Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego zadeklarowali w ubiegłym roku, że po zbiorach w 2013 roku udział polskiego chmielu w produkcji branży wyniesie 75 proc. W ciągu kolejnych lat udział ten przekroczy 90 proc. całkowitego zapotrzebowania działających w kraju browarów. Warunkiem jest utrzymanie jakości surowca na światowym poziomie, rynkowe ceny oraz honorowanie zapisów w podpisanych kontraktach.

bFfjhIYd

Producenci piwa zamierzają zwiększać udział polskiego chmielu w swoich wyrobach stopniowo, bo ciągle wiążą ich wieloletnie kontrakty z dostawcami z zagranicy oraz mają jeszcze zapasy surowca.

Według danych resortu rolnictwa, Polska jest czwartym pod względem wielkości - po Niemczech, Czechach i Słowenii - producentem chmielu w Unii Europejskiej. Chmielowym zagłębiem Polski jest Lubelszczyzna, plantacje występują także w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku.

Dla otrzymania 1 kg alfa-kwasów, związków organicznych odpowiedzialnych m.in. za charakterystyczną dla piwa goryczkę, potrzeba 12 - 30 kg szyszek chmielowych, w zależności od odmiany chmielu.

Czytaj więcej w Money.pl
Zima zaszkodzi plonom. Jak bardzo? Przeciągająca się zima i zalegająca okrywa śnieżna powoduje gnicie roślin. Tam, gdzie na polach nadal znajduje się śnieg, tworzy się warstwa lodu, przez co rośliny będą bardziej podatne na choroby.
Reklamacja bez paragonu? Możliwa, gdy... Kupujący może domagać się pisemnego potwierdzenia, nawet po zawarciu umowy. Jej wystawienie na piśmie, jest obowiązkowe np. przy sprzedaży na raty.
Zobacz, jak szybko ubywa pubów na Wyspach W 2012 r. w Anglii i Walii zamykano 18 pubów tygodniowo, a w ciągu ostatnich czterech lat ubyło ich około 5 800.
bFfjhIYy
business news
strategie firm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)