Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
british airways
24.03.2010 19:40

British Airways karze pracowników za strajk

Personel pokładowy stracił prawo tanich lotów. Związek zawodowy Unite oskarżył BA o mściwość.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Kierownictwo British Airways odebrało pracownikom personelu pokładowego uczestniczącym w trzydniowym strajku w dniach 20-22 marca prawo do taniego przelotu liniami, z natychmiastowym skutkiem. *

Jest to uznaniowe świadczenie ze strony pracodawcy, nieobjęte układem zbiorowym. Wysokość zniżki zależy od wysługi lat. Szef BA Willie Walsh groził wcześniej, że będzie to jedną z konsekwencji strajku około 12 tys. pracowników pokładowych.

Świadczenie ma duże znaczenie zwłaszcza dla pracowników mających rodziny w Indiach, ponieważ raz do roku mogą korzystać z taniego przelotu. Jest to jeden z powodów, dla którego w BA pracuje duża liczba Hindusów.

Od najbliższej soboty pracownicy pokładowi przystępują do drugiej rundy strajku, tym razem czterodniowego, protestując przeciwko pogorszeniu warunków pracy i zamrożeniu płac.
Związek zawodowy Unite oskarżył kierownictwo o mściwość. Wskazał, że przyznawanie pracownikom linii lotniczych ulgowych biletów nie jest ze strony pracodawcy żadnym przywilejem, tylko standardową praktyką. Zapowiedział, że zakwestionuje odebranie pracownikom świadczenia.

Strajk kosztował BA 21 mln funtów, ale w ocenie ekspertów rynkowych nie wpłynął zasadniczo na skądinąd i tak złą perspektywę finansową przewoźnika. Akcje BA notowane na londyńskim parkiecie w wyniku strajku straciły na wartości tylko 1 pensa.

BA opracowało awaryjną siatkę lotów i, jak twierdzi, przy kolejnym strajku uruchomi ich więcej niż w czasie poprzedniego, gdy około 65 proc. lotów odbyło się zgodnie z rozkładem, a resztę pasażerów na mocy porozumień z BA przejęli konkurenci lub maszyny wyczarterowane od nich wraz z załogą.

Tymczasem na mocy decyzji Sądu Najwyższego rozstrzygnięciem sporu BA ze związkami reprezentującymi pilotów zajmie się Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Powodem jest nieostrość prawnej definicji płatnego rocznego urlopu w prawie europejskim.

Związki pilotów argumentują, że stawka płac, którą otrzymują za roczny urlop, musi być oparta na ich faktycznych zarobkach, a nie, tak jak chce BA, na podstawowej płacy z pominięciem dodatkowych świadczeń.

Tagi: british airways, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz