Notowania

airways
07.10.2009 08:40

British Airways zwalniają 1,7 tys. stewardes

Linie lotnicze tracą milion funtów dziennie - w zeszłym roku uzbierało się 401 mln.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PhillipC/CC/Flickr)

Brytyjskie linie lotnicze British Airways zwalniają pracowników pokładowych (stewardów i stewardes) i zamrażają płace na dwa lata. Nowi pracownicy będą zatrudniani na gorszych warunkach. Wszystko przez straty - milion funtów dziennie.

Przewoźnik twierdzi, że cięcia są niezbędne w obliczu piętrzących się strat. Związki zawodowe natomiast krytykują decyzję. Twierdzą, że nie była z nimi skonsultowana, i ostrzegają, że nie jest to koniec zwolnień.

Decyzja oznacza, że liczba personelu pokładowego zmniejszy się z 14 tys. do 12,3 tys. Zwolnienia zostaną rozłożone w ten sposób, iż tysiąc pracowników odejdzie dobrowolnie, otrzymując odszkodowania, a 3 tys. przejdzie na pracę w niepełnym wymiarze godzin.

W wydanym oświadczeniu British Airways opisały sytuację na rynku przewozów lotniczych jako najtrudniejszą od kilkudziesięciu lat.Liniom grożą straty, już drugi rok z rzędu.

_ - Nasze przychody spadają, dlatego musimy podjąć działania prowadzące do poprawy rentowności. Nie możemy ignorować faktu, iż koszty personelu pokładowego na Heathrow są dużo wyższe niż na Gatwick (regionalne lotnisko w południowo-wschodniej Anglii) i wyższe niż u naszych konkurentów (tanich przewoźników) _ - głosi oświadczenie.

W ubiegłym tygodniu szef BA Willie Walsh powiedział telewizji Sky, że linie tracą ponad 1 mln funtów dziennie i w obecnym roku obrachunkowym spodziewają się straty. Walsh podtrzymał zarazem plany scalenia operacji na trasach transatlantyckich z udziałem BA, American Airlines oraz Iberii i wyraził przekonanie, że sytuacja na rynku ustabilizuje się za 6-8 tygodni.

W lecie Walsh zwrócił się do pracowników z apelem o to, by zgodzili się pracować za darmo przez jeden miesiąc lub przeszli na pracę w niepełnym wymiarze godzin. Ostatnio BA zlikwidowały posiłki na trasach europejskich i wprowadziły opłaty za wybór konkretnego miejsca.

W ubiegłym roku obrachunkowym strata BA wyniosła 401 mln funtów i była największa od czasu prywatyzacji przewoźnika w 1987 r.

Tagi: airways, linie, lotnicze, zwolnienia, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz