Notowania

europarlament
06.11.2009 12:06

Bruksela kontra internetowi piraci

Tylko straty producentów oprogramowania w Polsce to blisko 600 mln dol. rocznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(judgmentalist/CC/Flickr)

Unijna komisja przygotowująca projekt Pakietu Telekomunikacyjnego ustaliła, że internetowi piraci nie będą automatycznie odcinani od sieci, jednak przyjęte zapisy wciąż pozostawiają pole do interpretacji. Tymczasem Polacy _ piratują _ na potęgę, należymy do światowej czołówki.

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego dogadali się z Radą Ministrów UE w sprawie przepisów zapewniających utrzymanie podstawowych praw użytkowników internetu. W porównaniu do pierwotnych zapisów w Pakiecie telekomunikacyjnym, które miała złagodzić poprawka 138, można nawet mówić o wzmocnieniu tych praw.

Ściągającym nielegalne pliki trzeba będzie udowodnić kradzież, jednak nie wspomina się jednoznacznie o wyroku sądu. Jak czytamy w komunikacie: _ Podjęte działania muszą uwzględniać zasady domniemania niewinności i prawa do prywatności. Ponadto w przypadku wszelkich działań państw członkowskich dotyczących dostępu do internetu (np. do walki z pornografią dziecięcą lub innymi nielegalnymi działaniami), obywatele UE mają prawo do sprawiedliwego i bezstronnego postępowania, w tym prawo do bycia wysłuchanym (czego nie uwzględnia nowe prawo we Francji) oraz prawo do skutecznej i terminowej rewizji sądowej. _

Nowym przepisom przyjętym przez tzw. Komitet Pojednawczy, _ mają towarzyszyć środki, które mają zapewnić neutralny charakter internetu w Europie _- czytamy w oświadczeniu PE.

Komitet pojednawczy składa się z 27 przedstawicieli Rady UE (po jednym z każdego kraju) oraz 27 europosłów. Wspólny projekt musi być wypracowany do 30 grudnia.

Podczas negocjacji uzgodniono, że _ wszelkie środki podjęte przez państwa członkowskie w zakresie dostępu lub korzystania z sieci przez obywateli UE, powinny respektować podstawowe prawa i wolności obywateli, zagwarantowane w Europejskiej Konwencji o ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz ogólne zasady prawa wspólnotowego. _

Komentarze internautów umiarkowanie przychylne

Przedstawiciele grupy La Quadrature du Net przyznają, że nowa treść zapisów w Pakiecie zawiera pozytywne elementy. Zwracają jednak uwagę na niejednoznaczny język tych zapisów i potencjalne luki, które powoduje. Ponadto wytykają, że tekst mówi tylko wcześniejszych uczciwych i bezstronnych procedurach podejmowanych wobec podejrzanych osób, a nie - jak to było w poprawce 138 - o orzeczeniu przez organy sądowe.

_ - Pomimo braku jasności i ambicji, ten tekst zapewnia prawną amunicję do kontynuowania walki z ograniczeniami dostępu do internetu _ - uważa Jeremie Zimmemrmann, współzałożyciel La Quadrature du Net._ - Na horyzoncie wciąż pojawiają się zagrożenia wolności internetu, jak intensywny lobbing branży rozrywkowej, która chce przepchnąć, zagrażający neutralności sieci traktat ACTA _ - podsumowuje obecną sytuację Zimmemrmann.

_ _

Polska wśród pirackich liderów na świecie

Raporty badające zjawisko piractwa plasują nasz kraj w światowej czołówce tego zjawiska. W rankingu firmy Symantec, Polska zajęła szóste miejsce na świecie, jeśli chodzi o liczbę nielegalnie ściąganych plików.

źródło: Symantec raport 2008

Na odcinanie internetowych piratów recydywistów zdecydowały się Francja i Wielka Brytania. Tam jednak obowiązuje zasada trzech ostrzeżeń.

W tym zestawieniu Polska wyprzedziła takie kraje jak chociażby Francja, Szwecja, Holandia i Australia.

Jednocześnie Polska okazała się wiceliderem na świecie pod względem _ piratowanych _ gier. Aż 8 proc. wszystkich udostępnianych plików z grami PC pochodzi z Polski. Wyprzedziły Polskę jedynie Stany Zjednoczone (14 proc.). Na trzecim miejscu znalazła się Brazylia (7 proc.).

Tymczasem, według szacunków, Business Software Alliance (BSA) , organizacji zrzeszająca największych producentów oprogramowania, poziom piractwa w Polsce wynosi aż 57 proc. To jeden z najwyższych wyników w Europie jeśli chodzi o piractwo programów komputerowych. Według BSA straty producentów w naszym kraju z tego tytułu wyniosły w zeszłym roku 580 mln dol.

W Polsce niektórzy dostawcy Internetu zaczynają się przystosowywać swoje regulaminy użytkowania sieci w obliczu zaostrzania prawa. Już od kilku miesięcy Aster - jeden z czołowych dostawców kablowych internetu ostrzega swoich klientów, że będzie odcinał od sieci osoby, które _ pobierają, dystrybuują lub udostępniają _ w sieci filmy, muzykę i programy komputerowe _ z naruszeniem praw autorskich _.

Raport Money.pl
*Ranking sklepów internetowych Money.pl i Wprost * W sklepach internetowych Polacy zostawią w tym roku, według prognoz, ponad 13 miliardów złotych, śrubując kolejny rekord. Dziennikarze Money.pl i tygodnika Wprost po raz kolejny zbadali największe i najpopularniejsze e-sklepy w Polsce. Sprawdziliśmy, co jest ich siłą, a które elementy nadają się do poprawki. Czytaj w Money.pl
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: europarlament, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz