Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Brytyjczycy wesprą swoje banki sumą 850 mld funtów

Tyle, według brytyjskiego NIK, może wynieść końcowy rachunek pomocy publicznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(wsuph001/CC/Flickr)

850 mld funtów może wynieść końcowy rachunek brytyjskich podatników za różne działania ratunkowe wobec sektora bankowego. Tyle podatnicy wydali na zakup udziałów, gwarancje kredytowe na rynku międzybankowym, ubezpieczenie toksycznych aktywów, rekapitalizację i pożyczki - ocenia w raporcie National Audit Office, brytyjski odpowiednik NIK.

Z tej sumy resort skarbu wydał do tej pory 117 mld funtów. Końcowy rachunek za akcję ratunkową banków będzie znany dopiero za kilka lat.

NAO uważa, że działania resortu finansów były uzasadnione w świetle _ niewyobrażalnych _, negatywnych gospodarczych i społecznych konsekwencji, do których doszłoby w razie upadku niektórych banków. W raporcie stwierdzono, że skala kryzysu bankowego zaskoczyła rząd.

Rząd brytyjski znacjonalizował czołowy bank hipoteczny NorthernRock, zaaranżował przejęcie banku HBOS (Halifax Bank of Scotland) przez Lloyds, z czego powstała grupa LBG (Lloyds Banking Group), uratował przed upadkiem bank RBS, przejął 43 proc. udziałów w LBG i 70 proc. udziałów w RBS, wpompował pieniądze w inny bank hipoteczny - Bradford & Bingley.

Warunkiem uzyskania pomocy rządu było zobowiązanie się banków do zwiększenia akcji kredytowej dla firm, które w okresie finansowego krachu miały trudności ze zgromadzeniem kapitału. Raport NAO sugeruje, że ani LBG, ani RBS do końca obecnego roku obrachunkowego nie zrealizują tego warunku i nie osiągną wyznaczonych wskaźników udzielenia kredytów na łączną sumę 27 mld funtów.

W okresie bankowego kryzysu rząd wydał też około 107 mln funtów na doradztwo.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: kryzys w wielkiej brytanii, brytyjczycy, wsparcie, pomoc, pieniądze, banki, 850, miliardów, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz