Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Brytyjska poczta warta 3,3 mld funtów. Przed debiutem

0
Podziel się:

Sprzedaż akcji Royal Mail rozpocznie się na londyńskiej giełdzie w piątek o godzinie 9. rano czasu polskiego.

Brytyjska poczta warta 3,3 mld funtów. Przed debiutem
(Ivenks/iStockphoto)

Przeznaczona do prywatyzacji brytyjska poczta Royal Mail ustaliła giełdową cenę swych akcji na 330 pensów za sztukę. To jedna z największych brytyjskich transakcji prywatyzacyjnych ostatnich lat.

Cena ta jest na górnej granicy widełek opiewających na 260 od 330 pensów i stanowi efekt znacznej przewagi popytu nad podażą. W ramach jednej z największych brytyjskich transakcji prywatyzacyjnych na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci rząd zachowa w Royal Mail udział w wysokości 37,8 proc., który w razie utrzymania się znacznego popytu na akcje może zostać zmniejszony do 30 proc.

W razie gdyby rząd wykorzystał tę ostatnią opcję, do skarbu państwa mogłoby wpłynąć nawet 1,98 mld funtów. Sprzedaż akcji Royal Mail rozpocznie się na londyńskiej giełdzie w piątek o godzinie 9. rano czasu polskiego.

W następstwie siedmiokrotnej przewagi popytu nad podażą rząd postanowił udostępnić szerokiej publiczności 33 proc. oferowanych akcji, a nie 30 proc. jak spodziewano się wcześniej. Oznacza to, że na inwestorów instytucjconalnych przypadnie 67 proc. oferty.

Rząd przeforsował prywatyzację znajdującej się przez blisko 500 lat w ręku państwa Royal Mail mimo groźby strajku jej pracowników i krytyki ze strony opozycyjnej Partii Pracy.

Minister biznesu, innowacji i umiejętności Vincent Cable oświadczył, że cała transakcja _ dobrze przysłuży się podatnikowi _.

_ Osiągnęliśmy właściwą równowagę zwiększając pulę akcji dla drobnych inwestorów, by zapewnić im słuszną część i gwarantując pracownikom 10-procentowy udział w ich przedsiębiorstwie _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)