Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Brytyjski bank Northern Rock znacjonalizowany

Rząd nie znalazł dobrego inwestora. Piąty bank hipoteczny w Anglii trafi w ręce państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Po ciągnących się od miesięcy poszukiwaniach prywatnego inwestora, przeżywający kryzys brytyjski bank hipoteczny Northern Rock zostanie znacjonalizowany. To blamaż premiera Browna.

To pierwszy od lat siedemdziesiątych przypadek nacjonalizacji brytyjskiego przedsiębiorstwa. Oznacza blamaż rządu premiera Gordona Browna, który od miesięcy poszukiwał chętnego na kupno banku, i dlatego znalazł się w ogniu krytyki.

Bank popadł w tarapaty po wrześniowym kryzysie na amerykańskim rynku nieruchomości i musiał ratować się pożyczką wysokości 25 miliardów funtów (33,4 mld euro) udzieloną przez Bank Anglii. Zaraz po tym w kolejce do banku ustawiły się tysiące klientów, chcących wycofać swoje oszczędności.

Piątym, co do wielkości angielskim bankiem hipotecznym było zainteresowane konsorcjum skupione wokół należącej do miliardera Richarda Bransona grupy Virgin oraz zarząd banku. Żaden z inwestorów - zdaniem rządu - nie przedłożył jednak oferty, która strzegłaby interesów podatników. Z tego powodu bank znajdzie się przejściowo w rękach państwa.

O nacjonalizacji _ The Rock _ spekulowano już od miesięcy. O zaistniałej sytuacji Darling chce dzisiaj poinformować Izbę Gmin w Londynie oraz przeforsować odpowiednie ustawodawstwo. - _ Jest to działanie przejściowe. Długoterminowo bank musi być w rekach sektora prywatnego _ - podkreślił minister finansów.

Szef Virgin, Branson, krytykuje, że nacjonalizacja nie jest odpowiednią odpowiedzią. Według Darlinga bankiem pokieruje Ron Sandler, były szef instytucji ubezpieczeniowej Lloyd's of London. Bank z Newcastle ma nadal odgrywać kluczową rolę w północnowschodniej Anglii.

Według doniesień mediów, w przypadku nacjonalizacji wielu pracowników banku może zostać zwolnionych. Northern Rock zatrudnia obecnie 6500 osób.

Po interwencji Banku Angielskiego, akcje Northern Rock poleciały w dół: przed rokiem wartość banku oceniano jeszcze na 5,3 mld funtów, dzisiaj już tylko 375 milionów. Obrót akcjami Northern Rock zostanie dziś zawieszony.

Tagi: wielka brytania, wiadomości, gospodarka
Źródło:
Die Zeit
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz