Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Brytyjskie kantory wycofują banknoty 500 euro

0
Podziel się:

90 proc. takich banknotów jest wykorzystywanych przez przestępców.

Brytyjskie kantory wycofują banknoty 500 euro
(Eric Caballero/CC/Flickr)
bEIKGpZx

Brytyjskie kantory przestały sprzedawać banknoty o nominale 500 euro, ponieważ policja ustaliła, że są one wykorzystywane niemal wyłącznie przez przestępców - poinformowały brytyjskie władze.

Nie oznacza to, że korzystanie z banknotów o nominale 500 euro będzie zakazane w Wielkiej Brytanii. Turyści będą mogli je sprzedać w kantorach, jeśli przywiozą je ze sobą, jednak nie będą mogli ich kupić.

Brytyjska agencja do walki z przestępczością zorganizowaną (SOCA) stwierdziła, że ponad 90 proc. takich banknotów jest wykorzystywanych przez gangi, handlarzy narkotykami oraz osoby zajmujące się praniem pieniędzy.

bEIKGpZz

Zdaniem SOCA łatwy dostęp do takich nominałów jest jednym z czynników umożliwiających przestępcom przerzucanie dużych sum pieniędzy.

Agencja Reutera podkreśla, że banknoty takie zajmują 10-krotnie mniej miejsca niż ich równowartość w funtach, co ułatwia ich przemyt. Jak podaje agencja przemytnik może przemycić w żołądku nawet 150 tys. euro, a w paczce papierosów można ukryć 20 tys. euro.

_ - Dostęp do banknotów o nominale 500 euro będzie teraz znacznie trudniejszy i każdy, kto będzie próbował nabyć dużą ich liczbę zwróci na siebie uwagę _ - przekonuje SOCA, która teraz będzie śledziła popyt na banknoty o nominale 200 euro.
* ZOBACZ TAKŻE:
* CBŚ przechwyciło ćwierć miliona fałszywych euro
* Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej
* Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail!

bEIKGqaa
euro
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)