Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budowa linii tramwajowej w Olsztynie. Kto dokończy?

0
Podziel się:

Jesienią zostanie ogłoszony przetarg dla firm, które podejmą się dokończenia budowy po hiszpańskiej spółce FCC Construccion. Inwestycja warta jest 250 mln zł.

Budowa linii tramwajowej w Olsztynie. Kto dokończy?
(Mazaki/CC/Wikipedia)

Jesienią zostanie ogłoszony przetarg dla firm, które dokończą budowę po hiszpańskiej spółce FCC Construccion. Prace budowlane przy inwestycji wartej 250 mln zł rozpoczną się wiosną 2014 roku - podał prezydent Olsztyna.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz poinformował, że miasto zerwało umowę z hiszpańskim wykonawcą, ponieważ ten nie realizował harmonogramu robót i postęp prac był niewielki. Według władz Olsztyna Hiszpanie wykonali 4,6 proc. prac, podczas gdy harmonogram przewidywał, iż dotychczas powinno być wykonanych 67 proc. robót budowlanych.

Dziś prezydent Olsztyna rozmawiał też w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego o dalszych koniecznych działaniach, związanych z realizacją inwestycji. Grzymowicz powiedział, że podczas rozmów z wiceminister Iwoną Wendel i wiceprezesem Dariuszem Szewczykiem uzyskał zgodę na przedłużenie budowy linii tramwajowej do połowy 2015 roku. Dodał, że uzyskał także zgodę na to, że rozliczenie projektu, finansowanego głownie ze środków unijnych, może nastąpić do końca 2015 roku.

_ - Uzyskałem pełne zrozumienie, jeśli chodzi o decyzję o zerwaniu umowy z firmą FCC Construccion, zgodzono się, że było to jedyne rozwiązanie w tej sytuacji _ - podkreślił Grzymowicz.

Dodał, że teraz po opuszczeniu przez hiszpańską firmę placu budowy i zinwentaryzowaniu prac budowlanych jeszcze jesienią tego roku zostaną ogłoszone przetargi na wyłonienie wykonawcy, który dokończy budowę linii tramwajowej w Olsztynie. Jak zaznaczył, w pierwszej kolejności przetargi zostaną ogłoszone dla tych odcinków, na które zostały już wydane pozwolenia na budowę, potem na pozostałe odcinki, które w dalszej kolejności będą uzyskiwać takie pozwolenia. Jak podkreślił Grzymowicz, nie wykluczone, że linia tramwajowa będzie budowana na różnych odcinkach przez różne firmy a nie przez jednego wykonawcę.

W piątek Grzymowicz mówiąc o odstąpieniu od umowy z FCC Contruccion podkreślił, że hiszpańscy wykonawcy byli od kilku miesięcy wzywani do tego, by zwiększyć swoje zaangażowanie w najważniejszy i najbardziej rozległy projekt Olsztyna.

Jak dodał wówczas, _ mimo udzielonego przez miasto wsparcia oraz pomocy w uzyskiwaniu pozwoleń na budowę, ułatwień w uzgodnieniach dokumentacji, deklaracji miasta dotyczących gwarantowania płatności podwykonawcom, prośby o realizację kontraktu zgodnie z harmonogramem nie zostały spełnione _.

Grzymowicz mówił także, że hiszpańska firma była kilkukrotnie wzywana do opracowania planu naprawczego, ale tego nie zrobiła. Z przedstawicielami FCC Contruccion nie udało się skontaktować. Aby nie przepadła unijna dotacja, linia tramwajowa w Olsztynie musi być wykonana do końca 2015 roku. Unijne wsparcie projektu wynosi 85 proc.

Linie tramwaje mają poprawić komunikację miejską w Olsztynie i połączyć najbardziej odległe dzielnice miasta z centrum, dworcem kolejowym i miasteczkiem studenckim oraz Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Kortowie. Budowa tras tramwajowych jest częścią dużego projektu usprawnienia komunikacji miejskiej w Olsztynie. Projekt przewiduje także zakup tramwajów, budowę buspasów, czyli wyodrębnionych pasów jezdni, przeznaczonych wyłącznie dla autobusów miejskich oraz instalację inteligentnego systemu sterowania ruchem ulicznym, uwzględniającego skalę natężenia ruchu w godzinach szczytu.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy dworzec PKP w Krakowie na przełomie roku Obiekt będzie zlokalizowany pod peronami na trzech poziomach. W holu głównym znajdą się m. in. kasy biletowe, centra obsługi klienta, miejskie punkty informacyjne, bankomaty, kafejki i kioski prasowe.
Aż 23 firmy biją się o budowę tej drogi W ramach umowy wykonawca wybuduje 18, 3- kilometrowy odcinek dwujezdniowej drogi ekspresowej, trzy węzły drogowe: Mieleszyn, Gniezno Północ i Kłecko i 19 obiektów inżynierskich w tym mosty.
18 chętnych na budowę obwodnicy Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na około 800 milionów złotych.
business news
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)