Notowania

Przejdź na
business news
30.12.2012 09:11

Budowa potęgi gospodarczej Chin. Za 3,5 mld dolarów spłaszczą 700 gór

Budowa Nowego Obszaru Lanzhou o powierzchni 130 ha według oficjalnego chińskiego dziennika China Daily może przynieść wzrost PKB w regionie do ponad 37 mld dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Foe Toe/CC/Flickr)

*Pomysł rozwoju Lanzhou, stolicy chińskiej pustynnej prowincji Gansu, określany jest jako _ największe w historii Chin przenoszenie gór _. Kosztem 3,56 mld dolarów jedna z firm budowlanych chce spłaszczyć 700 gór, by miała gdzie stanąć nowa metropolia. *

Lanzhou w geograficznym środku północno-zachodnich Chin, na wysokości około 1500 m n.p.m., leży na skraju Wyżyny Lessowej nad rzeką Huang He (Żółtą Rzeką), wciśnięte w wąską długą dolinę. Zamieszkany przez 3,6 mln ludzi ośrodek przemysłu tekstylnego, chemicznego i metalurgicznego, cieszy się niesławną opinią najbardziej zanieczyszczonego - według Światowej Organizacji Zdrowia - miasta Chin.

Decyzja o budowie nowego ośrodka kilkadziesiąt kilometrów na północny zachód została zaaprobowana w sierpniu przez najwyższe chińskie kierownictwo i pod koniec października rozpoczęto pierwszą fazę niwelowania gór.

Budowa Nowego Obszaru Lanzhou o powierzchni 130 ha według oficjalnego chińskiego dziennika _ China Daily _ może przynieść wzrost PKB w regionie do ponad 37 mld dolarów. Ale z uwagi na wyjątkowy niedostatek wody w pustynnym Gansu projekt jest dość powszechnie krytykowany.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/234/m252138.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/najwiekszy;budynek;swiata;powstaje;w;chengdu,156,0,1221788.html) *Największy budynek świata już na ukończeniu * Zewnętrzna bryła jest już prawie ukończona, a armia pracowników krząta się we wnętrzu, w którym zmieściłoby się 20 budynków Opery z Sydney. Firma budowlana, która jest inicjatorem i wykonawcą tego faraońskiego zadania, China Pacific Construction Group, zapewnia, że nowe Lanzhou będzie miejskim rajem na ziemi ze lśniącymi drapaczami chmur, pełnym drzew i parków, ogrodów, stawów, jezior i plaż. Tak przedstawiane jest nowe miasto na wizualizacjach, a według _ China Daily _ do 2030 roku wytworzy ono 43 mld PKB.

Chińska telewizja państwowa zachwalała na swojej stronie internetowej nowy obszar Lanzhou jako teren _ zrównoważonej gospodarki opartej na przemyśle energooszczędnym _, w tym również nowoczesnym rolnictwie.

Budowa metropolii ma kosztować 11 mld dolarów.

Projekt spłaszczenia gór pod nowe Lanzhou jest piątym z projektów o najwyższej państwowej randze i jak dotąd jedynym w gwałtownie rozwijającym się wnętrzu kraju, pierwszym w biednych, niedoinwestowanych prowincjach zachodnich.

Inne projekty tej rangi to m.in. nowa handlowo-finansowa dzielnica Pudong w Szanghaju i Nowy Obszar Binhai w Tiencinie (Tianjin) w północno-wschodnich Chinach, gdzie na kilkuset kilometrach kwadratowych mokradeł powstaje odpowiednik specjalnej strefy ekonomicznej Shenzhen. Ciekawostką Binhai jest w połowie już wybudowana replika 120 budynków Manhattanu.

Krytycy budowy nowego Lanzhou zarzucają projektowi niewykonalność ze względu na środowisko naturalne. Gansu ma mało wody, otoczona jest pustyniami i narażona na burze piaskowe.

Jak odpisała w odpowiedzi brytyjskiej gazecie _ The Guardian _ rzeczniczka China Pacific Construction Group, nie ma się czego obawiać. _ Środowisko naturalne Lanzhou jest już naprawdę ubogie, to wszystko są opustoszałe, praktycznie bezwodne góry. Nasz styl rozwoju sprowadzi na powrót wodę do tego rejonu, doprowadzi do zalesienia i wszystko będzie lepiej niż przedtem _ - napisała Angie Wong. Dodała, że _ czy to w Anglii, czy Ameryce, czy jakimkolwiek kraju, nie zaprzestaje się rozwoju z powodu skąpych zasobów wynikających z geografii _.

W Chinach nie brak ambitnych projektów rozwoju, które albo upadły, albo nie spełniły pokładanych w nich nadziei - przypomina portal Shanghailist. Wynikały one z ambicji lokalnych urzędników. Miasto Chenggong, wybudowane jako satelita Kunmingu, stolicy prowincji Yunnan, nie przyciągnęło do siebie mieszkańców ani przemysłu. Według pracownicy Banku Światowego Holly Krambeck w Chenggongu stoi pustych ponad 100 tysięcy mieszkań. Z kolei na obrzeżach miasta Dongguan w prowincji Guangdong jedno z wybudowanych tam największych na świecie centrów handlowych, otwarte w 2005 roku, świeci pustkami - większości z 1500 sklepów nikt nie wynajął.

Czytaj więcej w Money.pl
Ustawa zmusza dzieci, by odwiedzały rodziców Chiński parlament wprowadził w piątek zmiany w przepisach prawnych.
Rząd chce zaorać cmentarze. Dlaczego? W chińskiej prowincji Henan nie milknie spór wokół decyzji władz, które rozpoczęły kontrowersyjną kampanię oczyszczania ziemi z grobów.
Przełom w gospodarce. Po siedmiu latach... Po siedmiu latach stałego schładzania chińskiej gospodarki nastąpił przełom i pierwszy raz zanotowano wzrost.
Tagi: business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz