Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki w usa
16.08.2011 08:06

Buffet: Niech bogacze płacą wyższe podatki

Legendarny inwestor sam jest gotów sięgnąć do kieszeni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

_ Trzeba podnieść podatki dla najzamożniejszych Amerykanów _ - uważa jeden z najbogatszych ludzi na świecie, legendarny inwestor giełdowy Warren Buffett. Sam gotów jest płacić wyższe podatki i twierdzi, że jego koledzy multimilionerzy też się na to zgodzą.

W artykule w _ New York Timesie _ Buffett, założyciel i szef firmy Berkshire Hathaway, wezwał Kongres do podwyższenia podatków od obywateli o dochodach ponad milion dolarów rocznie, których jest w USA 236 883. Jeszcze większym podatkiem proponuje obłożyć osoby o dochodach powyżej 10 milionów dolarów, których w 2009 r. było w USA 8274.

Buffett, który od dłuższego czasu nawołuje do zwiększenia podatków od bogaczy, napisał, że ciężar zmniejszenia deficytu budżetowego trzeba rozłożyć sprawiedliwiej. Zwłaszcza w sytuacji - podkreślił - gdy nierówności dochodów w USA rosną, a najzamożniejsi korzystają z licznych ulg podatkowych.

_ Kiedy biedni i członkowie klasy średniej walczą za nas w Afganistanie i kiedy większość Amerykanów ledwo wiąże koniec z końcem, superbogacze nadal otrzymują niezwykłe upusty podatkowe _ - czytamy w jego artykule.

Autor ujawnia, że w zeszłym roku zapłacił fiskusowi 6 938 744 dolary, co - jak zauważa - _ może się wydać wielką kwotą _, ale stanowi tylko 17,4 proc. jego zeszłorocznych dochodów. Tymczasem nawet jego podwładni, pracownicy w jego firmie, zapłacili w podatkach dużo więcej - średnio 36 procent swoich dochodów.

Buffett przypomina, że w latach 80. i 90. stawki podatkowe dla najzamożniejszych Amerykanów były znacznie wyższe niż obecnie, a mimo to gospodarka USA stworzyła prawie 40 milionów miejsc pracy. W dekadzie 2000-2010, kiedy podatki obniżono z inicjatywy ówczesnego prezydenta George'a W.Busha i republikańskiego Kongresu, gospodarka niemal przestała tworzyć nowe miejsca pracy.

Przeczy to - argumentuje słynny inwestor - popularnej w kręgach konserwatystów teorii, że wyższe podatki hamują wzrost gospodarki. Buffett zapewnia, że jego koledzy-superbogacze to _ na ogół przyzwoici ludzie _, którzy _ kochają Amerykę _ i nie będą protestować przeciw wyższym podatkom.

_ Większość nie będzie miała nic przeciwko temu, żeby płacić więcej w podatkach, szczególnie wtedy, gdy tak wielu ich rodaków naprawdę cierpi dolegliwości materialne _ - napisał autor.

W czasie kampanii wyborczej Baracka Obamy w 2008 r. Buffett był jednym z jego nieformalnych doradców ekonomicznych. Jako prezydent Obama nalega na podniesienie podatków dla najzamożniejszych obywateli. Ustąpił jednak kilkakrotnie w tej sprawie pod naciskiem Republikanów w Kongresie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t22080.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/koniec;tarczy;podatkowej;dla;bogaczy,83,0,850003.html) Koniec "tarczy podatkowej" dla bogaczy Jednocześnie jednak wprowadzono inne znaczne złagodzenia podatkowe dla francuskich _ krezusów _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t21072.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bulgarska;skarbowka;tropi;z;powietrza;nieuczciwych,81,0,685649.html) Bułgarska skarbówka tropi z powietrza nieuczciwych Inspektorzy namierzają _ nieistniejące _ wille, baseny i pola golfowe bogaczy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t83772.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/chinscy;bogacze;nie;chca;sie;dzielic;z;biednymi,201,0,674249.html) Chińscy bogacze nie chcą się dzielić z biednymi Chińscy miliarderzy okazują się odporni na prośby Billa Gatesa i Warrena Buffetta.
Tagi: podatki w usa, buffet, podwyżki, podatki, bogacze, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz