Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gorączka złota
23.04.2011 09:00

Bułgaria leży na złocie? Tak sądzą eksperci

Złoża w Brezniku szacowane są na około 14 ton. Według światowych cen mają wartość prawie 700 milionów dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LetsGoIran.com/CC/Flickr)

Małe i ubogie miasteczko Breznik, na zachodzie Bułgarii, w ostatnich tygodniach żyje wizją kilku ton złota. Kruszec prawdopodobnie kryje się w okolicznych skałach.

Gdy pewna sofijska firma, która przeprowadzała badania geologiczne w tym regionie, otrzymała koncesję na wydobycie złota, odżyły legendy, mówiące, że cenny metal zawsze tam był.

Babcie zaczęły wspominać, że ich dziadkowie w końcu XIX wieku znajdowali w rzece złote ziarenka, a Serbowie z zachodu nielegalnie przekraczali granicę, by przepłukiwać tutejsze piaski. I podobno nigdy nie wracali z pustymi rękoma.

Według geologów i naukowców, którzy badają skały w regionie Breznika przy granicy z Serbią, kilkanaście kilometrów na zachód od Sofii, wizja _ bułgarskiego Klondike _ jest realistyczna. Nie chodzi jednak o _ góry złota _, bo badania wykazały, że koncentracja szlachetnego metalu w skałach nie jest zbyt wysoka.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/t89889.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/srebro;najdrozsze;na;swiecie;od;30;lat,201,0,808649.html) Srebro najdroższe na świecie od 30 lat
Według docent Ireny Pejczewej z Bułgarskiej Akademii Nauk złoża w Brezniku szacowane są na około 14 ton. Według światowych cen z tego tygodnia, wartość takiej ilości kruszcu wynosi prawie 700 milionów dolarów.

Wydobycie nie rozpocznie się jednak ani w najbliższych tygodniach, ani nawet w najbliższych 2-3 latach - zastrzega docent. Złoto będzie można wydobywać w kopalniach podziemnych, a nie sposobem odkrywkowym, który jest szczególnie szkodliwy dla środowiska. Budowa kopalni głębinowej wymaga jednak czasu - wskazuje Pejczewa.

Badania geologiczne w tym regionie prowadzono od pół wieku. W latach 90. naukowiec Emil Milew mówił aż o 550 tonach złota w Brezniku. Kilka lat później kanadyjscy geolodzy stwierdzili, że zawartość złota w miejscowej rudzie wynosi 440 gramów na tonę i że złoże jest _ perspektywiczne _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t21202.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/plowdiw;walczy;z;sofia;o;zloty;skarb,182,0,690102.html) Płowdiw walczy z Sofią o złoty skarb
Innym _ bułgarskim Klondike _ jest Krumowgrad na południowym wschodzie kraju, przy granicy z Turcją. Oszacowano, że tamtejsze złoża są prawie dwukrotnie większe od tych w Brezniku. 30-letnią koncesję na wydobywanie tam kruszcu otrzymała w marcu kanadyjska spółka Dundee Precious Metals, która zamierza zainwestować 114 mln lewów (57 mln euro), by wydobywać rocznie 1,3 tony srebra i 3 tony złota.

Według ekspertów Bułgaria, w której od starożytnych czasów wydobywano cenne metale, _ leży na złocie _. Tu właśnie odkryto najstarsze złote przedmioty na świecie. W latach 70. ubiegłego wieku w nekropolii z okresu chalkolitu pod Warną odkryto ozdoby w kształcie zwierząt, uważane za najstarsze przetworzone złoto na świecie. Pochodzi ono z ósmego tysiąclecia p.n.e.

Według szacunkowych ocen naukowców w 33 większych złożach bułgarskich jest około 446 ton złota. Dokładniej zbadano dotychczas tylko 40 proc. tych złóż. Przy wydobyciu złota obecnie pracuje ok. 30 tys. osób, zapewnia ono 5 proc. PKB Bułgarii.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t85296.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze_swiat/artykul/cena;zlota;siegnela;kolejnego;rekordu,245,0,815349.html) Cena złota sięgnęła kolejnego rekordu Kruszec kosztuje już 1,5 tysiąca dolarów za uncję. To efekt obaw inwestorów o rosnące zadłużenie USA.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t94065.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/winiecki;dla;money;pl;czy;zloto;moze;uchronic;przed;szalenstwami;politykow,144,0,809616.html) Winiecki dla Money.pl: Czy złoto może uchronić przed szaleństwami polityków? Gdy cena złota dochodzi do półtora tysiąca dolarów za uncję, nie sposób nie odczytać tego inaczej niż jako wotum nieufności wobec polityki FED.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t90229.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/w;peru;odkryto;nowe;zloza;zlota,7,0,768263.html) W Peru odkryto nowe złoża złota To równowartość nieco ponad 20 procent rocznej peruwiańskiej produkcji żółtego metalu.
Tagi: gorączka złota, złoto, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz