Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
alitalia
19.02.2013 18:21

Byli prezesi linii lotniczych Alitalia staną przed sądem

Francesco Mengozzi i Giancarlo Cimoli staną przed sądem oskarżeni o doprowadzenie do groźby bankructwa linii lotniczych w 2008 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Alessandro Ambrosetti /CC BY-SA 2.0/wikimedia)

Dwaj byli prezesi Alitalii, Francesco Mengozzi i Giancarlo Cimoli, staną przed sądem oskarżeni o doprowadzenie do groźby bankructwa linii lotniczych w 2008 roku - postanowił dziś sędzia z Rzymu. Sądzonych będzie też pięciu byłych menedżerów przewoźnika.

Decyzja sędziego zakończyła postępowanie, które dotyczyło zarządzania liniami Alitalia w latach 2001-2007. Proces wszystkich siedmiu osób rozpocznie się 18 czerwca.

Prokuratura zarzuca byłym szefom włoskich linii brak odpowiedniego nadzoru oraz roztrwonienie pieniędzy w wyniku operacji, nieproporcjonalnych do ówczesnej sytuacji finansowej firmy. W wyniku tych działań doprowadzono do strat w wysokości ponad 4 miliardów euro.

Mengozzi kierował Alitalią w latach 2001-2004, a jego następcą do 2007 roku był Cimoli. Roczne zarobki tego drugiego prezesa wynosiły 2,8 miliona euro.

Alitalii groził upadek z powodu zapaści finansowej w 2008 roku. Firma przynosiła wówczas 1,5 miliona euro strat dziennie. Linie nie zbankrutowały dlatego, że ówczesny premier Włoch Silvio Berlusconi zaangażował się w ich ratowanie i namówił grupę kilkunastu krajowych inwestorów do utworzenia konsorcjum, które je przejęło.

W wyniku 4 miliardów euro nakładów i pomocy ze strony państwa ze _ zdrowych _ części składowych linii powstała tzw. nowa Alitalia ze zredukowaną liczbą pracowników.

Cztery lata po tej wielkiej operacji finansowej Alitalia znów przeżywa poważne kłopoty. Nie wyklucza się, że udziały włoskich inwestorów przejmie konsorcjum Air France-KLM.

Czytaj więcej w Money.pl
W tych samolotach najlepiej karmią Kanapki z organicznego pieczywa, dania znanego szefa kuchni Richarda Ekkebusa - na takie menu można liczyć w samolotach holenderskich linii lotniczych KLM.
Premier pomoże uziemionym pasażerom? Ukraińskie linie Aerosvit skasowały dzisiaj 26 połączeń. Władze w Kijowie zapowiedziały pomoc pasażerom, którzy nie mogą wrócić do domów z powodu kłopotów firmy.
Linie lotnicze podnoszą standard lotów Indywidualne kabiny wyposażone w przesuwane drzwi, 23-calowe ekrany LCD i ergonomiczne fotele. Dotyczy to wszystkich klas.
Tagi: alitalia, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz