Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkn orlen
01.06.2006 09:18

Były prezes PKN Orlen uniewinniony

Andrzej Modrzejewski został uniewinniony z zarzutu ujawnienia poufnych informacji w obrocie papierami wartościowymi. Decyzję podjął warszawski sąd rejonowy. Zarzut wobec Modrzejewskiego wysunięty przez Grzegorza Wieczerzaka w 2002 roku stał się podstawą spektakularnego zatrzymania Modrzejewskiego. Później w tej sprawie powołano sejmową komisję śledczą.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Andrzej Modrzejewski został uniewinniony z zarzutu ujawnienia poufnych informacji w obrocie papierami wartościowymi. Decyzję podjął warszawski sąd rejonowy. Zarzut wobec Modrzejewskiego wysunięty przez Grzegorza Wieczerzaka w 2002 roku stał się podstawą spektakularnego zatrzymania Modrzejewskiego. Później w tej sprawie powołano sejmową komisję śledczą. * Według sądu, który uniewinnił Modrzejewskiego , całe oskarżenie opierało się na zeznaniach jednego świadka, Grzegorza Wieczerzaka. Sąd uznał go za całkowicie niewiarygodnego, a jego zeznania za nielogiczne i sprzeczne.

Sędzia Marcin Kowal zwrócił też uwagę, że w oskarżeniu wobec

Modrzejewskiego istotną rolę odegrały naciski na prokuraturę. Podkreślił, że potwierdziła to przed sądem prokurator prowadząca śledztwo.

Modrzejewski po zakończeniu procesu powiedział, że ma satysfakcję z orzeczenia uniewinniającego, ale dodał, że nie cieszy go ono, bo nie przywróci mu tego co stracił w wyniku oskarżenia.

Okoliczności zatrzymania przez UOP byłego prezesa Orlenu Andrzeja Modrzejewskiego w lutym 2002 roku badała sejmowa komisj specjalna.
W kwietniu 2004 roku "Gazeta Wyborcza", powołując się na Wiesława Kaczmarka napisała, że Andrzeja Modrzejewskiego zatrzymano za wiedzą ówczesnego premiera Leszka Millera. Kaczmarek twierdzi, że decyzję o wykorzystaniu służb specjalnych w tej sprawie podjęto po spotkaniu Millera z minister sprawiedliwości Barbarą Piwnik oraz szefem UOP Zbigniewem Siemiątkowskim.

Zatrzymanie Modrzejewskiego miało uniemożliwić zawarcie rzekomo niekorzystnego dla Polski kontraktu na dostawy ropy naftowej. Chodziło o wart 14 miliardów dolarów kontrakt, dający firmie J&S wyłączność na dostawy rosyjskiej ropy dla PKN Orlen, co miało zagrażać bezpieczeństwu energetycznemu państwa.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Tagi: pkn orlen, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz