Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ludwik sobolewski
02.01.2013 10:36

CBA analizuje sprawę prezesa GPW. Za jego odwołaniem jest także Mikołaj Budzanowski

Ludwik Sobolewski został zawieszony przez Radę Nadzorczą już w grudniu. Natomiast dziś o jego odwołaniu mówił minister skarbu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Rafał Guz)

CBA analizuje pismo z ministerstwa skarbu z informacją o budzących wątpliwości działaniach szefa Giełdy Papierów Wartościowych. Rada Nadzorcza giełdy uznała, że Sobolewski mógł naruszyć zasady etyki i zawiesiła go w grudniu w obowiązkach prezesa. Z kolei Resort skarbu chce, aby CBA sprawdziło proces pozyskiwania środków na finansowanie komercyjnej produkcji filmowej.

[aktualizacja 12:55]

_ - Ministerstwo Skarbu Państwa wystąpiło do Centralnego Biura Antykorupcyjnego z prośbą o podjęcie działań sprawdzających proces pozyskiwania środków dla potrzeb finansowania komercyjnej produkcji filmowej _ - poinformowała rzeczniczka MSP Katarzyna Kozłowska.

Małgorzata Matuszak - Tocha z Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformowała Informacyjną Agencję Radiową, że ministerstwo chce, by funkcjonariusze przyjrzeli się działaniom Sobolewskiego. Na razie żadna decyzja w sprawie prośby ministerstwa, nie zapadła.

- _ 31 grudnia 2012 roku do CBA wpłynęło pismo z Ministerstwa Skarbu Państwa z prośbą o przeprowadzenia działań sprawdzających dotyczących pozyskiwania środków przez Prezesa Zarządu GPW dla potrzeb finansowania komercyjnej produkcji filmowej. Sprawa jest obecnie analizowana przez agentów Biura, również pod kątem właściwości CBA. Pragnę podkreślić, że pismo nie zawiera żadnych dodatkowych informacji poza przedstawionymi wcześniej w mediach _ - wyjaśniła Money.pl Małgorzata Matuszak - Tocha.

Zawieszenie Sobolewskiego nastąpiło po informacjach, że zaangażował się w zdobywanie środków od notowanych na giełdzie spółek, na produkcję filmu w którym rolę ma zagrać jego życiowa partnerka. On sam przekonywał, że giełda nie uczestniczyła w finansowym wsparciu opisywanego w mediach projektu filmowego i że nie naruszył zasad etyki zawodowej.

Dziś w radiowej Trójce minister skarbu Mikołaj Budzanowski jednoznacznie wsparł działania rady nadzorczej giełdy i stwierdził, że jej decyzja o zawieszeniu Sobolewskiego była jedyną słuszną.

_ - Po publikacji Pulsu Biznesu, gdzie pojawiły się informacje, że prezes był zaangażowany w zbieranie funduszy dla produkcji filmowej, w której miała zagrać jego życiowa partnerka, poprosiłem o przeprowadzenie precyzyjnego audytu. Audyt w sposób jednoznaczny wykazał, że inicjatorem tego pomysłu był prezes GPW _ - powiedział Budzanowski.

Rada Giełdy przed świętami zawiesiła _ z ważnych powodów _ Ludwika Sobolewskiego. Jednocześnie powierzyła Adamowi Maciejewskiemu, członkowi zarządu spółki, stanowisko wiceprezesa i przekazała mu pełnienie obowiązków prezesa.

Walne zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych dotyczące zmian w zarządzie spółki zwołane zostało na 17 stycznia 2013 roku. Zgodnie ze statutem GPW, walne zgromadzenie odwołuje i powołuje prezesa zarządu.

Zawieszony prezes Ludwik Sobolewski w przesłanym oświadczeniu zapewniał, że giełda nie uczestniczyła w finansowym wsparciu opisywanego w mediach projektu filmowego, a on sam nie naruszył zasad etyki zawodowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Budzanowski: Nie będzie ukrywał prawdy o szefie GPW Decyzja o zawieszeniu Ludwika Sobolewskiego jedyna możliwa i słuszna.
Czarne chmury nad prezesem GPW. Zostanie odwołany? Rada Giełdy uznała, że Ludwik Sobolewski naruszył zasady etyki w biznesie.
Minister podpisał akt. Drugi filar Inwestycji Polskich Spółka będzie działać w oparciu o najlepsze praktyki funduszy typu private equity, a jej model biznesowy wesprze program inwestycji.
Tagi: ludwik sobolewski, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, prawo, najważniejsze, wiadmości, czołówki, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz