Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lynch
23.11.2009 13:39

Centrum Lyncha w Łodzi będzie kosztować 150 mln dolarów

Środki mają pochodzić m.in. z funduszy europejskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Grzegorz Michałowski)

_ - Na początku przyszłego roku ma ruszyć w Łodzi budowa centrum filmowego Davida Lyncha. Warta ponad 150 mln dolarów inwestycja ma być zakończona w 2012 roku _ - poinformował wiceprezydent miasta Włodzimierz Tomaszewski. Środki na inwestycję mają pochodzić m.in. z funduszy europejskich.

Centrum filmowe Lyncha będzie jednym z elementów Nowego Centrum Miasta, które powstanie na 90 ha rewitalizowanego terenu w samym środku Łodzi, w okolicach dworca kolejowego Łódź-Fabryczna i nieczynnej elektrociepłowni EC-1.

David Lynch - który przyjechał do Łodzi - podkreśla, że jego centrum ma być miejscem promującym Łódź, miejscem, w którym każdy artysta będzie mógł wykreować swoją twórczość, miejscem, gdzie artyści będą mogli wymieniać się swoimi _ artystycznymi inspiracjami _.

Pomysł budowy studia amerykańskiego reżysera w Łodzi zrodził się w 2005 roku. Studio znajdzie się w zaadaptowanym budynku stuletniej hali maszyn elektrociepłowni EC-1. Jego najważniejszym miejscem ma być studio zajmujące się obróbką dźwięku. Będzie w nim można m.in. tworzyć nagrania z udziałem orkiestry. Odbywać się tam też mają m.in. różnego rodzaju warsztaty artystyczne, koncerty. Będzie też miejsce na wystawy.
Oprócz studia filmowego, na terenie dawnej elektrociepłowni planowane jest wybudowanie nowoczesnego centrum festiwalowo-konferencyjnego, gdzie m.in. odbywać się będzie Festiwal Plus Camerimage. Przewiduje się też budowę biur, sklepów i restauracji.

Ważnym elementem w tym projekcie jest szybka kolej i przeniesienie dworca Łódź-Fabryczna pod ziemię. Nowy dworzec kolejowy będzie węzłem multimodalnym integrującym ze sobą wszystkie rodzaje transportu - kolejowy w tym pociągi: aglomeracyjne, międzyregionalne, dużych prędkości oraz tramwaje miejskie, drogowy: w tym komunikację miejską autobusową Łodzi i PKS. Bezpośrednio przy dworcu będą także parkingi dla samochodów.

| KIM JEST DAVID LYNCH |
| --- |
| David Lynch (ur. 1946) zyskał światową sławę dzięki szokującym, groteskowym dramatom obyczajowym i thrillerom. Najbardziej znane w jego dorobku są: serial telewizyjny _ Miasteczko Twin Peaks _ (1990-91) oraz filmy _ Blue Velvet _ (1986), _ Dzikość serca _ (1990), _ Zagubiona autostrada _ (1997) i _ Mulholland Drive _ (2001). Lynch gościł w Łodzi już kilkakrotnie; wielokrotnie zapewniał, jest zauroczony tym miastem. W Łodzi też powstała część zdjęć do jego filmu _ Inland Empire _. |

Tagi: lynch, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz