Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Cenzura nie zaszkodziła, Google zarobiło miliardy

Inwestorzy uznali jednak, że dwa miliardy to za mało. Kurs akcji Google spadł o 5 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ZapTheDingbat/CC/Flickr)

Mimo kryzysu i problemów z cenzurą w Chinach, w czwartym kwartale Google odnotował zysk w wysokości prawie dwóch miliardów dolarów.

Google nie rozczarował swoich akcjonariuszy. Amerykański koncern internetowy odnotował wzrost obrotów i zysku. Ostatecznie Google zarobił w sumie 1,97 mld dolarów. Obrót wzrósł o 17 procent do 6,67 mld dolarów.

Wynik nie spełnił jednak oczekiwań Wall Street: Po zamknięciu sesji notowania akcji Google spadły o pięć procent. Niektórzy analitycy nie byli zadowoleni z tempa wzrostu obrotów i narzekali na wzrost wydatków.

Na notowaniach Google odbiły się także ostatnie wydarzenia z Chin, gdzie po ataku hakerów koncern zakończy być może swoją działalność. Szef Google Eric Schmidt nie podał wprawdzie konkretów, jednak jego wypowiedzi były już bardziej stonowane niż w ubiegłym tygodniu. Schmidt podkreśla, że Google opowiada się zasadniczo za swoim zaangażowaniem w Chinach. Prowadzone są rozmowy z chińskim rządem, a wyszukiwarka działa jak dotychczas.

Kierownictwo Google jest także optymistyczne co do przyszłego rozwoju działalności: _ Początek roku wygląda dla branży internetowej nadzwyczaj optymistycznie i w dalszym ciągu będziemy bardzo dużo inwestować w innowacje techniczne. _ Skorzystają na tym nie tylko użytkownicy i klienci Google, ale cały internet. Schmidt mówił także o _ nadzwyczajnym zamknięciu roku wzlotów i upadków _.

Skutki globalnego kryzysu finansowego były odczuwalne także dla Google. Koncern zarabia przede wszystkim na reklamach wyświetlanych z wynikami wyszukiwania. W okresie złej sytuacji gospodarczej spadło zainteresowanie internautów ofertami reklamowymi.

Obyło się jednak bez spodziewanego kolapsu dla sektorów działalności Google. W czwartym kwartale liczba kliknięć reklamowych wzrosła o 13 proc. w stosunku do roku poprzedniego i o 9 proc. w stosunku do ubiegłego kwartału.

Google ograniczał przez pewien czas wydatki. W tej chwili koncern przystąpił jednak do kolejnego ataku wprowadzając na rynek smartfon Nexus One z mobilnym systemem operacyjnym Android. Google ma także wystarczająco dużo środków na ewentualne przejęcia: Pod koniec roku koncern dysponował gotówką w wysokości 24,5 mld euro.

Tagi: google, business news, giełda, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka polska, media, lifestyle
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz