Notowania

prywatyzacja lot
21.12.2011 09:22

Chińczycy wezmą udział w prywatyzacji LOT? Jest zaproszenie

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik powiedział na forum gospodarczym w Pekinie, że z rozmów z prezydentem Chin Hu Jintao wynika, iż chińscy przedsiębiorcy są zainteresowani udziałem w prywatyzacji polskich firm w pewnych sektorach, w tym transportowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(tibchris/CC/Flickr)

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik powiedział na forum gospodarczym w Pekinie, że z rozmów z prezydentem Chin Hu Jintao wynika, iż chińscy przedsiębiorcy są zainteresowani udziałem w prywatyzacji polskich firm w pewnych sektorach, w tym transportowym.

Gawlik jest jednym z członków delegacji towarzyszącej prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu w jego oficjalnej wizycie w Chinach. Wczoraj delegacja polska uczestniczyła w spotkaniu Komorowskiego z przewodniczącym Hu.

Spytany o zainteresowanie strony chińskiej przejęciem PLL LOT, Gawlik zastrzegł, że _ na razie żadna taka deklaracja nie padła . - Było to bardzo ogólne sformułowanie. Trudno oczekiwać, żeby przewodniczący Hu w czasie takiego spotkania mówił o szczegółach, ale zasygnalizował zainteresowanie przedsiębiorców chińskich udziałem w prywatyzacji przedsiębiorstw transportowych _ - powiedział.

_ - Mój udział w forum i uczestnictwo w nim inwestorów chińskich skłoniło mnie do skierowania do nich zaproszenia, że z uwagi na to, iż prywatyzacja LOT nie jest jeszcze zakończona, to każdy kolejny inwestor jest pożądany przez ministra skarbu państwa _ - powiedział Gawlik.

_ - Żeby jakakolwiek prywatyzacja mogła mieć miejsce, dwie strony muszą osiągnąć konsensus _ - powiedział w rozmowie z polskimi dziennikarzami.

W reakcji na tę deklarację, również przebywający w Pekinie prezes LOT-u Marcin Piróg powiedział , że w związku z podpisaniem w Pekinie umowy o współpracy z Air China w sprawie otwarcia 3 czerwca połączenia Warszawa-Pekin, rozmawiał z chińskim partnerem właśnie na ten temat. _ - A sprawy prywatyzacji toczą się równolegle, to jest inny temat _ - dodał.

_ - Jak wiadomo, prywatyzacja LOT-u jest w planie ministerstwa i jak tylko znajdziemy partnera, który będzie akceptowalny i który pozwoli nam się dalej rozwijać, będziemy rozmawiać ze wszystkimi zainteresowanymi _ - powiedział Piróg.

Dopytywany o kryteria, które ewentualnie musiałby spełnić chiński partner, Piróg powiedział: _ Chcemy zachować zarówno markę, jak i realizować naszą strategię, która polega na transferowaniu w porcie warszawskim. Na pewno zależy nam, żeby rozwijać z Dreamlinerem siatkę długiego zasięgu, przede wszystkim Azję. Jeżeli to się wpisuje w strategię naszego przyszłego partnera, to wtedy dużo łatwiej dojść do porozumienia _.

Dziś na forum gospodarczym w Pekinie podpisano list intencyjny pomiędzy PLL LOT a Air China dotyczący bezpośrednich połączeń na linii Warszawa-Pekin i Pekin-Warszawa. Od czerwca 2012 r. mają zostać wprowadzone regularne połączenia na tej trasie.

O prywatyzacji PLL LOT czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t77909.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/korupcja;przy;prywatyzacji;lot;sa;zarzuty,53,0,986165.html) Były wiceminister z zarzutami. Korupcja Prokuratura stawia zarzuty kolejnej osobie w śledztwie w sprawie korupcji przy prywatyzacji największych polskich przedsiębiorstw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t195540.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chca;wstrzymania;prywatyzacji;bedzie;komisja;sledcza,4,0,976644.html) Chcą wstrzymania prywatyzacji Sprawa zatrzymania generała Gromosława Czempińskiego może wpłynąć na sprzedaż spółek Skarbu Państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t81136.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lufthansa;faworytem;w;wyscigu;po;lot,170,0,786858.html) Lufthansa faworytem w wyścigu po LOT? Za dwa tygodnie powinien być gotowy plan dla prywatyzacji LOT-u. Firma ma trafić na GPW
Tagi: prywatyzacja lot, bronisław komorowski, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz