Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chińczycy zbudowali najszybszy superkomputer świata

0
Podziel się:

Odebrali palmę pierwszeństwa w tej dziedzinie Amerykanom.

Chińczycy zbudowali najszybszy superkomputer świata
(PAP/EPA)

W chińskim ośrodku naukowo-badawczym skonstruowano najszybszy na świecie superkomputer - informują światowe media. Chińczycy odebrali palmę pierwszeństwa w tej dziedzinie Amerykanom.

Formalnie ma to zostać potwierdzone, gdy w listopadzie opublikowany zostanie kolejny półroczny ranking superkomputerów.

Superkomputer Tianhe-1A (Tianhe znaczy po chiński Droga Mleczna), zaprojektowany w Narodowym Uniwersytecie Technologii Obronnych i umieszczony w ośrodku obliczeniowym w Tianjinie, ma moc obliczeniową 2,507 petaflopa (petaflop to tysiąc bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę).

[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t90776.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/spekulanci;posluguja;sie;superkomputerami,252,0,620540.html) Spekulanci posługują się superkomputerami
To o 43 proc. więcej niż wynosi moc obliczeniowa uznawanego dotąd za najszybszy amerykańskiego superkomputera, znajdującego się w Oak Ridge National Laboratory w Tennessee.

Na chiński superkomputer składa się 7168 procesorów graficznych Tesla M2050 firmy Nvidia i 14336 procesorów Intela. Co więcej, Tianhe-1A ma szanse osiągnąć moc obliczeniową 4,669 petaflopa, gdy wszystkie koprocesory graficzne zostaną w pełni wykorzystane - zapowiada Nvidia.

Budowa chińskiego superkomputera zajęła 200 chińskim specjalistom dwa lata i kosztowała ponad 88 milionów dolarów - informuje _ International Business Times _.

ZOBACZ POLSKI SUPERKOMPUTER - GALERA:


Amerykanie stracili już palmę pierwszeństwa w dziedzinie superkomputerów w 2002 roku, gdy rekord mocy obliczeniowej pobili Japończycy. Strona amerykańska natychmiast wzięła się do pracy i odbiła Japończykom rekord w 2004 roku. Teraz górą są Chińczycy.

Superkomputery znajdują zastosowanie w najróżniejszych dziedzinach, m.in. w obronności, finansach, modelowaniu huraganów i tsunami, w badaniach nad rakiem, projektowaniu samochodów, w astronomii i w ogóle wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ogromna moc obliczeniowa.

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)