Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chińscy bogacze nie chcą się dzielić z biednymi

Chińscy miliarderzy okazują się odporni na prośby Billa Gatesa i Warrena Buffetta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Christineg/Dreamstime)

Chińscy miliarderzy okazują się odporni na prośby Billa Gatesa i Warrena Buffetta, którzy chcą ich przekonać do przekazania połowy majątku na cele dobroczynne.

Amerykańscy przedsiębiorcy zaprosili na 29 września pięćdziesięciu chińskich miliarderów na kolację, podczas której mają zamiar promować swój nowy projekt: Gates i Buffett przekonali już do niego licznych amerykańskich miliarderów. Dotychczas swoją obecność na kolacji potwierdziły dwie osoby, pozostali mają najwidoczniej zastrzeżenia wobec dobroczyńców z Ameryki. _ Niektórzy z zaproszonych odmówili udziału, inni chcieli najpierw wiedzieć, czy będą zmuszeni do przekazania darowizny _ - mówi Ray Yip z chińskiego programu fundacji z Billa i Melindy Gates.

Stosunek ludzi bogatych do dobroczynności jest w USA i Chinach zasadniczo różny. Podczas gdy w Ameryce wysokie darowizny są w dobrym tonie, Chińczycy zwlekają jeszcze z dzieleniem się swoimi pieniędzmi. Rzesze ludzi w Chinach interesuje bardziej dobrobyt swoich rodzin. Gromadzenie dużego majątku nie ma w Chinach długiej tradycji, a systemy zabezpieczenia socjalnego nie są jeszcze rozwinięte.

[

Fundacja Billa i Melindy Gatesów ]( http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/fundacja;billa;i;melindy;gatesow,126,0,288382.html )
Po przejęciu władzy w 1949 roku przez chińskich komunistów i wywłaszczeniu wszystkich przemysłowców, właścicieli ziemskich i inwestorów karierę można było zrobić tylko w partii. Do czasu zapoczątkowania reform gospodarczych w 1978 r. wszyscy Chińczycy byli tak samo biedni. Od tego czasu wszystko zaczęło się zmieniać. Wskaźnik Giniego, wykazujący nierównomierność dochodów, wynosi w Chinach 0,4. Pod względem liczby miliarderów Państwo Środka znajduje się na drugim miejscu po USA, podczas gdy średni dochód wynosi 2500 euro - rocznie.

Chińscy bogacze nie oszczędzają na przyjemnościach. Na Chiny przypada tylko 5 procent obrotu Pepsi, ale aż 20 procent obrotu producenta artykułów luksusowych Richemond. Podczas gdy chińskie autostrady są już od dawna beznadziejnie zakorkowane, interes życia robią producenci prywatnych odrzutowców. Prawie wszystkie samoloty prywatne latają nielegalnie i lądują na nielegalnych lotniskach, ponieważ rząd nie wydaje praktycznie licencji lotniczych.

Po tym jak 40 amerykańskich miliarderów obiecało zrezygnować z połowy swojego majątku, Gates i Buffett liczyli także na wspaniałomyślność nowej chińskiej klasy wyższej. Jednak fundacja Gatesa rozpoczęła już uporządkowany odwrót. _ _

_ - Wizyta ma na celu wspieranie filantropii i pozyskanie informacji na temat rozwoju jej postaw w Chinach _- mówi Ye Lei z pekińskiego biura organizacji. Gates i Buffett nie chcą nikogo do niczego przymuszać. _ - Chcą spędzić czasu w Chinach na wymianie myśli z ludźmi, którzy są bogaci lub znają się na działalności dobroczynnej. _

Dwoje znanych chińskich ofiarodawców oznajmiło już dumnie, że skorzysta z zaproszenia - poza tym wśród tak chętnie eksponujących swoje bogactwo chińskich miliarderów panuje cisza. _ - Panujące tu warunki nie ułatwią pracy Gatesowi i Buffettowi _ - mówi Zhou Qingan, specjalista ds. komunikacji z uniwersytetu Qinghua. Środowisko i otoczenie jest tu zupełnie inne niż w Ameryce.

Tym samym dwa przyjęte zaproszenia sprawią Gatesowi jeszcze większą radość. Działająca w branży nieruchomości miliarderka Zhang Xin utrzymuje już schroniska dla zwierząt w Pekinie. Przemysłowiec Chen Guangbiao poszedł krok dalej. W emocjonalnym liście do Gatesa i Buffetta obiecał pozostawić po sobie swój cały majątek organizacjom dobroczynnym. _ - Będę pierwszym, który podąży za waszym wezwaniem do dobroczynności w Chinach! _ - oświadczył uroczyście Chen.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t47130.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/gates;i;buffett;do;bogatych;podzielcie;sie;majatkiem,100,0,633444.html) Gates i Buffett do bogatych: Podzielcie się majątkiem Współzałożyciel Microsoftu i znany inwestor prowadzą kampanię charytatywną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t26350.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/dzik;szlachetna;dobroczynnosc;czy;zabawa;bogaczy;w;boga,57,0,653881.html) Dzik: Szlachetna dobroczynność czy zabawa bogaczy w Boga? Niektórzy ludzie nie widzą lasu, bo im drzewa zasłaniają. U nas podobnie - drewniany krzyż przed pałacem prezydenckim przesłania większości komentatorów to, co się dzieje na szerokim świecie. A dzieją się całkiem ciekawe rzeczy.
Tagi: gates, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz