Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny chcą przewodzić w walce z piratami

0
Podziel się:

Pekin chce się przyłączyć do międzynarodowej akcji u wybrzeży Somalii.

Chiny chcą przewodzić w walce z piratami
(Bill Larned/CC/U.S. Navy)

Chiny chcą odgrywać wiodącą rolę w walce z piratami u wybrzeży Afryki. Chińskie władze wysunęły propozycje podczas spotkania przedstawicieli marynarek państw, które biorą udział w akcji u wybrzeża Somalii.

Główną rolę w operacji przeciwko piratom odgrywa dotychczas Unia Europejska oraz NATO. W październiku piraci porwali chiński statek. Niektóre chińskie media domagały się w odpowiedzi militarnej akcji. Jak donosi _ South China Morning Post _, w celu uwolnienia marynarzy rząd w Pekinie podjął pertraktacje z piratami.

ZOBACZ TAKŻE: Piraci porwali grecki statek
Piractwo u wybrzeży Afryki urosło do rangi lukratywnego interesu. Od kilku już lat piraci atakują statki na szlakach morskich pomiędzy Europą i Azją wymuszając dziesiątki milionów dolarów okupu. Jednym z najbardziej spektakularnych pirackich akcji było uprowadzenie_ Fainy _ - ukraińskiego statku z 33 czołgami T-72 na pokładzie. Porwano go 25 września 2008 roku, uwolniono 5 lutego 2009 po wpłaceniu 3,2 mln dolarów okupu.

W kwietniu 2009 roku, w odpowiedzi na apel sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna, darczyńcy zaoferowali ponad 250 milionów dolarów pomocy dla rządu somalijskiego. Kwota przeznaczona jest na wzmocnienie misji pokojowej Unii Afrykańskiej i sił rządowych, część pieniędzy zostanie przeznaczona też na cele humanitarne.

W celu zwalczania piratów na wodach Oceanu Indyjskiego wiele państw wysłało w ten rejon swoje okręty wojenne. W akcjach antypirackich uczestniczą m.in.: floty Stanów Zjednoczonych, Indii, Francji i Rosji.

27 października 2008 rozpoczęła się misja NATO przeciwko piratom. Z kolei od 8 grudnia 2008 trwa unijna operacja Atalanta.

| Kim są piraci? |
| --- |
| Somalijscy piraci rekrutują się głównie z byłych rybaków. W większości pochodzą z autonomicznego regionu Puntland, przeważnie są to mężczyźni w wieku 20-35 lat. Szacuje się, że istnieje co najmniej pięć zorganizowanych gangów, które liczą ponad 1000 członków. Większość uzbrojenia piratów pochodzi z Jemenu. Podstawowym środkiem transportu pozostają szybkie łodzie motorowe, zaopatrzone nierzadko w urządzenia typu GPS. W skład ich grupy wchodzi najczęściej _ statek-matka _ (udający statek rybacki), który służy do uzupełniania paliwa. |

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)