Notowania

media
09.10.2009 09:30

Chiny obiecują, że będą szanować media

Czy właściciele największych koncernów wierzą chińskiemu reżimowi?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Beijing-China/CC/Flickr)

W Pekinie trwa Światowy Szczyt Mediów. *Prezydent Chin Hu Jintao obiecuje,* *że władze chińskie będą chronić prawa międzynarodowych środków masowego przekazu. Hu dodał, że media mają obowiązek utrzymywania pokoju na świecie. *

_ - Będziemy nadal podawać sprawy rządowe do publicznej wiadomości, intensyfikować dystrybucję informacji, gwarantować uzasadnione prawa i interesy zagranicznych mediów. Mamy zamiar ułatwiać mediom przekazywanie relacji o Chinach, zgodnie z chińskim prawem i przepisami _ - powiedział prezydent. Zapewnił, że media zagraniczne odegrały ważną rolę w informowaniu świata o przemianach w Chinach.

Uczestnikami pekińskiego Światowego Szczytu Mediów jest około 300 przedstawicieli ponad 170 środków masowego przekazu z 80 krajów.

Prezes agencji Associated Press Tom Curley powiedział po wystąpieniu Hu, że uważa je za szczere, a obecność chińskiego prezydenta na szczycie - za ważny gest. Redaktor naczelny agencji Reutera David Schlesinger wezwał do większej otwartości chińskie firmy, instytucje rządowe oraz urzędników. Szef amerykańskiego koncernu News Corp. Rupert Murdoch zaapelował, by Chiny wpuściły więcej zagranicznych mediów i w większym stopniu zapobiegały piractwu informacyjnemu.

Jak zauważa agencja AP, w ostatnich latach światowe media przekazują coraz więcej informacji z Chin z powodu zainteresowania gospodarczym boomem w tym kraju i rosnącym znaczeniem Pekinu w sprawach globalnych. Chińskie władze złagodziły kontrolę nad reporterami, lecz wciąż ograniczają przekazywanie informacji dotyczących praw człowieka i innych uznanych za drażliwe tematów. Dziennikarze skarżą się, że są regularnie zatrzymywani, a niekiedy też atakowani.

Tagi: media, chiny, prasa, szczyt, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz