Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chmura obliczeniowa
27.06.2013 18:51

Chmura obliczeniowa w firmie. Czy to bezpieczne?

W Europie, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, to rozwiązanie jeszcze się nie upowszechniło. A ma wiele zalet.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kryczka/iStockphoto)

- _ Chmura obliczeniowa może przynieść wiele korzyści bankom i firmom pod warunkiem odpowiedniego wykorzystania tej technologii _ - uważają eksperci biorący udział w konferencji _ Polska wobec strategii UE przetwarzania w chmurze _.

Eksperci dyskutowali na temat zalet i wad zastosowania chmury obliczeniowej w instytucjach finansowych takich jak banki, jednostki administracji państwowej i przedsiębiorstwa.

Chmura obliczeniowa to specjalne komputery zwane serwerami, które udostępniają oprogramowanie lub miejsce na przechowywanie danych. Takie rozwiązanie pozwala zrezygnować z zakupu licencjonowanych programów oraz ich instalowania i administracji. Użytkownik płaci za faktyczne użycie programów w określonym czasie, np. za możliwości korzystania z arkusza kalkulacyjnego, itp.

Zagrożenia bezpieczeństwa dla chmury obliczeniowej wynikają z jednej strony z rozwiązań wykorzystywanych przez firmy oferujące takie usługi, z drugiej strony związane są z zagrożeniami, z jakimi mamy do czynienia powszechnie w internecie. Chodzi m.in. o atak cyberprzestępców na firmę oferującą usługi w chmurze obliczeniowej, a także przechwycenie informacji, które są wysyłane lub odbierane przez firmę w trakcie łączenia się z chmurą obliczeniową. Istnieje także ryzyko utraty danych w wyniku awarii serwerów, na których realizowane są usługi.

Prezes Business Dialog - Klubu Dyrektorów Finansowych Iwona Bartczak powiedziała, że dyrektorzy finansowi w firmach zdają sobie sprawę z korzyści, jakie może im przynieść wprowadzenie rozwiązań oferowanych przez chmurę obliczeniową, mają jednak obawy związane z uzależnieniem się od dostawców takich usług. Jak podkreśliła Bartczak, chodzi o kwestie przechowywania części wrażliwych danych dotyczących ich przedsiębiorstw na serwerach zewnętrznej firmy.

Nigdy nie można zagwarantować stuprocentowego bezpieczeństwa danego rozwiązania informatycznego - podkreślił prezes zarządu firmy zajmującej się doradztwem dotyczącym bezpieczeństwa informacji AVET Aleksander Czarnowski. - _ Bezpieczeństwo to nie tylko technologia czy procedury, ale przede wszystkim ludzie, którzy muszą być odpowiednio przygotowani do swojej pracy. A w czasach kryzysu różnie z tym bywa, bo firmy oszczędzają także na szkoleniach _ - zaznaczył Czarnowski.

Dodał, że wprowadzając w banku czy w przedsiębiorstwie rozwiązania oparte o chmurę obliczeniową należy korzystać z różnych dostawców tego typu usług, bo dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo swoich danych umieszczonych w chmurze obliczeniowej. _ - Jeśli korzystamy z kilku dostawców, to można założyć, że przestępca, który będzie chciał zdobyć nasze dane, nie zaatakuje wszystkich dostawców, którzy dostarczają nam rozwiązania chmurowe _ - podkreślił Czarnowski.

Wiceminister administracji i cyfryzacji Andrzej Ręgowski zaznaczył, że administracja państwowa nie jest jeszcze zaawansowana w wykorzystaniu chmury obliczeniowej, ale zdaje sobie sprawę ze znaczenia, jakie może ona mieć dla pracy urzędników. _ - Z punktu widzenia administracji chmura obliczeniowa to jest rozwiązanie organizacyjne. Prowadzimy cały czas spotkania ze środowiskami, które mają doświadczenia z wprowadzaniem rozwiązań opartych na chmurze obliczeniowej, aby poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie _ - powiedział Ręgowski.

Zdaniem sprawozdawcy Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego dot. strategii chmury obliczeniowej Erika Pigala bardzo ważne jest szybkie wdrożenie rozwiązań finansowych i zmian prawnych, tak, aby Europa była w stanie dogonić amerykański i światowy rynek rozwiązań opartych na chmurze obliczeniowej. Pigal podkreślił, że należy także zadbać o niezależność UE w kwestii przetwarzania w chmurze, szczególnie jeśli chodzi o centra danych, które powinny znajdować się na terenie wspólnoty.

Wydany przez Komisję Europejską dokument _ Nowa strategia na rzecz pobudzenia wydajności przedsiębiorstw i administracji w Europie poprzez wykorzystywanie chmur obliczeniowych _ podkreśla ogromny potencjał gospodarczy chmury obliczeniowej. KE przewiduje, że dzięki realizacji Europejskiej Strategii Cloud Computing europejskie PKB wzrośnie o 160 mld euro rocznie do 2020 roku, powstanie 2,5 mln nowych miejsc pracy stworzonych przez europejskich dostawców rozwiązań chmurowych, a usługi w chmurze będą bezpieczniejsze i staną się masowo dostępne, również dla użytkowników indywidualnych i administracji.

Konferencja _ Polska wobec strategii UE przetwarzania w chmurze _ została zorganizowana przez Stowarzyszenie EuroCloud Polska i Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, pod patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Czytaj więcej w Manager.Money.pl
Sektor nowych technologii rośnie najszybciej Apple i Google w ciągu pięciu lat odnotowały wzrost wartości rynkowej odpowiednio o 290 mld dolarów i 125 mld dolarów.
Nowy ośrodek Facebooka. Co z danymi? Otwarte w środę w mieście Lulea na północy Szwecji centrum danych Facebooka podlega szwedzkiemu prawu, które chroni prywatność użytkowników.
Ostatnie 100 mln zł dotacji na e-biznesy Aby umożliwić zdobycie dofinansowania mniej doświadczonym firmom, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego znacznie obniżyło wymagania. Zobacz, czy masz szansę na dotację.
Tagi: chmura obliczeniowa, business news, strategie firm, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, strategie, z rynku
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz