Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chrysler ma deal ze związkami. "Bolesne poświęcenie"

0
Podziel się:

Porozumienie z United Auto Workers daje szansę na ratunek dla koncernu.

Chrysler ma deal ze związkami. "Bolesne poświęcenie"
(PAP/EPA)

Porozumienie władz firmy ze związkami daje szansę na ratunek pogrążonego w kłopotach koncernu.

Jak donosi _ CNN _ centrala związkowa United Auto Workers doszła do porozumienia z władzami Chryslera, Fiata i przedstawicielami rządu USA. Dzięki temu firma będzie w stanie spełnić warunki niezbędne do otrzymania państwowej pomocy.

Podstawowy warunek - do końca kwietnia firma ma przedstawić plan restrukturyzacji.

_ BBC _przypomina, że rząd w Waszyngtonie ma wspomóc Chryslera pożyczką w wysokości 6 mld dolarów. Do tej pory firma dostała 4,5 mld dolarów.

Amerykański serwis przypomina, że Chrysler prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży części udziałów z włoskim koncernem Fiat.

ZOBACZ TAKŻE:

Porozumienia zawarte z zarządem firmy związkowcy z UAW określili jako _ bolesne _. Dotyczy m.in. zmian w układzie dotyczącym rozwiązywania sporów zbiorowych. Teraz musi zostać ono zaakceptowane przez członków związku.

ZOBACZ REPORTAŻ O SZANSACH NA RATUNEK GM I CHRYSLERA (Associated Press, ang.):

_ - Raz jeszcze nasi obecni i emerytowani członkowie zostali poproszeni o nadzwyczajne poświęcenie, by pomóc Chryslerowi wrócić do rentowności _ - mówi wiceszef UAW General Holiefield.

_ CNN _ podkreśla, że władze koncernu chwalą postawę związku, bo porozumienie pozwala kontynuować rozmowy z Fiatem i daje nadzieję, że rząd zaakceptuje plan restrukturyzacji firmy.

| MOTORYZACJA W KRYZYSIE |
| --- |
| Branża motoryzacyjna mocno odczuwa pogorszenie koniunktury na świecie. Najgłośniej jest o kłopotach wielkiej trójki z Detroit: Forda, Chryslera i GM. Bankructwo tego ostatniego koncernu jest coraz bardziej prawdopodobne. Za słabe wyniki posadami płacą szefowie dużych firm. Ostatnio ogłoszono, żestołek straci szef koncernu Peugeot-Citroen. Ze stołkiem pożegnał się też szef General Motors Rick Wagoner. Informacje o złej kondycji firm z branży moto docierają z całego świata. Głośno jest ozapaści wyników BMW i o złej kondycji Daimlera.Pomoc dla Opla będzie koordynowana przez całą UE. Nissan poinformował, że zwolni 12 proc. swojej załogi. Redukcję zatrudnienia zapowiedział tez Ford, który zanotował w ubiegłym roku rekordową stratę. Warto jednak przypomnieć, że wprzeciwieństwie do konkurencji,firma nie otrzymała jeszcze pomocy od rządu USA. Rządy wielu krajów podejmują działania mające na celu wsparcie dużych koncernów. We Włoszech pakiet, z którego ma skorzystać m.in. fiat przygotował rząd Berlusconiego. Spore kontrowersje wywołałfrancuski plan pomocy dla Peugeot-Citroen. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)