Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Chrysler ratuje się współpracą z Nissanem

0
Podziel się:

Japońscy i europejscy producenci to dla amerykańskiego koncernu nadzieja na przetrwanie.

Chrysler ratuje się współpracą z Nissanem
(EPA/PAP)

Amerykański koncern poinformował o nawiązaniu współpracy z japońskim Nissanem przy produkcji samochodów małolitrażowych i pickupów. Wkrótce może jeszcze dojść do tego produkcja modelu dla Alfa Romeo, który ma pomóc Włochom w wejściu na rynek północnoamerykański.

Przez prawie dziesięć lat Chrysler należał do koncernu Daimler. W ubiegłym roku Daimler rozstał się z przynoszącym miliardowe straty amerykańskim producentem samochodów. Obecnie Chrysler należy do amerykańskiego inwestora finansowego Cerberus.

Trzeci co do wielkości producent samochodów w USA ma poważne kłopoty. Cerberus likwiduje już tysiące miejsc pracy. Nie udała się próba kooperacji z chińskim producentem samochodów Chery.

- _ Nawiązanie odpowiedniego pod względem taktycznym partnerstwa jest decydujące dla długoterminowego sukcesu Chryslera _, powiedział odpowiedzialny za produkcję w Chryslerze Tom LaSorda po ogłoszeniu w Detroit nawiązania współpracy z Nissanem.

Oba przedsiębiorstwa uzgodniły już w styczniu, że od roku 2009 Japończycy będą dostarczać Chryslerowi kompaktowy model Versa z przeznaczeniem na rynki Ameryki Południowej. W swoich zakładach w Meksyku Amerykanie będą produkowali dla Nissana pickupy przeznaczonych na rynek amerykański. - _ Zawarte mogą zostać jeszcze partnerstwa z innymi producentami _, powiedziała rzeczniczka Chryslera w rozmowie z dziennikiem Handelsblatt. Produkcję dla Alfa Romeo nazwała jednak spekulacjami.

- _ W tych okolicznościach taka kooperacja jest dla Chrysler najlepszym sposobem wykorzystania zdolności produkcyjnych _ - mówi ekspert motoryzacyjny Engelbert Wimmer z PA Consulting. - _ Salony Chryslera muszą koniecznie zaoferować swoim amerykańskim klientom nowe modele, aby ożywić sprzedaż i obrót _ - twierdzi Wimmer.

Tymczasem Fiat potwierdza rozmowy z Chryslerem. Według szefa koncernu Sergio Marchionne, Fiat negocjuje z trzema amerykańskimi producentami - Chryslerem, Fordem i General Motors. Fiat chce zdobyć rynek amerykański nowymi modelami Alfa Romeo. Wobec niskiego kursu dolara planuje się, że przynajmniej jeden model będzie produkowany w USA.

Po wielu nieudanych przejęciach i fuzjach, jak w przypadku Daimlera z Chryslerem, BMW z Roverem czy GM z Fiatem, kooperacje w branży samochodowej uważane są za sposób redukcji wysokich kosztów technologii i produkcji nowych modeli. Opracowanie nowego modelu samochodu kosztuje nawet ponad miliard euro.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)