Notowania

Przejdź na
cia
07.11.2013 20:39

CIA płaci AT&T za dostęp do rejestrów telefonicznych?

Centralna Agencja Wywiadowcza Stanów Zjednoczonych płaci operatorowi telefonii komórkowej AT&T ponad 10 mln dolarów rocznie za dostęp do rejestrów rozmów na potrzeby zagranicznych śledztw antyterrorystycznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lusi/sxc.hu)

Centralna Agencja Wywiadowcza Stanów Zjednoczonych płaci operatorowi telefonii komórkowej AT&T ponad 10 mln dolarów rocznie za dostęp do rejestrów rozmów na potrzeby zagranicznych śledztw antyterrorystycznych - poinformował dziennik _ New York Times _.

Jak zaznaczyła gazeta, AT&T - drugi co do wielkości potentat rynku telefonii komórkowej w USA - współpracuje z CIA na podstawie dobrowolnie zawartego kontraktu, a nie na mocy nakazu sądowego.

Informacja _ New York Timesa _ pojawiła się w czasie, gdy nie zaczęły jeszcze opadać polityczne emocje wokół dokumentów ujawnionych przez byłego współpracownika zewnętrznego Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena. Z dokumentów tych wynika, że rząd USA zbiera znacznie więcej danych na temat łączności internetowej i telefonicznej niż było dotąd wiadome.

W ramach zawartego z AT&T porozumienia CIA dostarcza mu numery telefoniczne podejrzanych o działalność terrorystyczną cudzoziemców, a operator przegląda następnie swą bazę danych pod kątem kontaktów tych osób z ich domniemanymi wspólnikami. Większość dostarczonych przez AT&T informacji dotyczyła rozmów, które odbywali między sobą cudzoziemcy - podał _ New York Times _.

Powołując się na przedstawicieli władz, dziennik zaznaczył, że w ramach świadczonych CIA usług AT&T nie ujawnia tożsamości Amerykanów telefonujących z USA i maskuje ich numery telefoniczne przy tworzeniu rejestrów.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: cia, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz