Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
citi
23.02.2009 11:31

Citi będzie państwowe. Bardziej państwowe

Państwo może przejąć nawet 40 proc. udziałów w banku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

Państwo może przejąć nawet 40 proc. udziałów w pogrążonym w kłopotach banku.

Jak przypomina_ Times Online _ w wyniku strat poniesionych w czasie kryzysu kredytowego, niegdyś największy bank Ameryki spadł na piątą pozycję wśród największych instytucji finansowych.

Brytyjski serwis powołuje się na doniesienia _ Wall Street Journal _ rząd może zamienić część otrzymanych - w ramach wartego 45 mld dolarów pakietu ratunkowego - uprzywilejowanych udziałów w Citigroup na zwykłe akcje. Jednak ta kwota wystarczy do przejęcia 7,8 proc. udziałów w banku. _ - Nie wiadomo jaką metodą rząd zamierza bardziej zwiększyć udziały _ - donosi _ Times Online _.

Według zagranicznych mediów Citigroup ma nadzieję na przekonanie prywatnych inwestorów, by zamienili swoje udziały uprzywilejowane na zwykłe. Ma to pomóc we wzmocnieniu bazy kapitałowej banku. W tym tygodniu amerykański nadzór bankowy będzie sprawdzał kondycję największych banków w ramach rządowego planu pomocy.

ZOBACZ TAKŻE:

W ostatnich dniach coraz mocniejsze były naciski, by bank, który dostał od rządu USA 45 mld dolarów pomocy, by uniknąć bankructwa zerwał zawartą w 2006 roku na okres 20 lat umowę, w ramach której m.in. nowy stadion Mets ma nosić nazwę Citi Field.

Cytowani przez brytyjski serwis BBC przedstawiciele banku poinformowali jednak, że umowa nie zostanie zerwana, a kontrakt nie będzie realizowany z pieniędzy, które pochodzą z kieszeni amerykańskich podatników.

Sprawa stadionu to koeljna kontrowersja wokół Citi. Bank, który notuje bardzo słabe wynikiznalazło się ostatnio w ogniu krytyki. Głos zabrał nawet sam prezydent Obama, który nakłaniał szefów banku do rezygnacji z zakupu nowego odrzutowca.

ZOBACZ REPORTAŻ O ZAMIESZANIU WOKÓŁ ZAKUPU NOWEGO ODRZUTOWCA DLA CITI (ang.):

Spore straty zmusiły szefów banku do podjęcia radykalnych działań. W efekcie musiała zostać podjęta decyzja o podzieleniu firmy na dwie. Citigroup ogłosiło też plany masowych zwolnień.

Tagi: citi, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz