Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
korupcja
21.04.2015 12:24

Co piąta firma na Śląsku doświadczyła istotnych nadużyć

Najczęściej dotyczyło to nadużyć pracowniczych lub sprzeniewierzenia majątku, czyli kradzieży aktywów, rozliczeń fikcyjnych wydatków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(© patpitchaya - Fotolia.com)

Co piąta firma na Śląsku doświadczyła istotnych nadużyć w ciągu ostatnich dwóch lat - to najwyższy odsetek wśród regionów badanych przez firmę doradczą E&Y.

Badanie E&Y Polska "Problem nadużyć i korupcji w firmach w wybranych regionach Polski" zostało przeprowadzone w lutym 2015 roku na grupie 300 respondentów.

13 proc. respondentów z Małopolski i 14 proc. z Mazowsza stwierdziło, że w ostatnich dwóch latach w ich firmach doszło do sytuacji istotnych nadużyć lub korupcji. Na Śląsku tego zdania było 22 proc. badanych.

Wśród sektorów najbardziej narażonych na nieprawidłowości ankietowani ze wszystkich regionów wskazali administrację publiczną. Na Śląsku drugie miejsce zajęło górnictwo.

Najczęściej dotyczyło to nadużyć pracowniczych (40 proc.) lub sprzeniewierzenia majątku, czyli kradzieży aktywów, rozliczeń fikcyjnych wydatków etc. (38 proc.).

- Ten wysoki odsetek twierdzących odpowiedzi może oznaczać z jednej strony, że nadużycia są jeszcze ciągle elementem praktyki biznesowej w mniejszych firmach czy specyficznych branżach. Z drugiej strony, obserwujemy, że co roku systematycznie rośnie świadomość Polaków w zakresie definicji korupcji - mówią autorzy raportu.

- Coś, co jeszcze kilka lat temu w Polsce wydawało się powszechną praktyką, np. prezent za załatwienie czy przyspieszenie jakiejś sprawy albo łapówka, coraz częściej spotyka się z brakiem akceptacji społecznej - tłumaczą autorzy raportu.

W dalszej kolejności wśród newralgicznych sektorów badani wymienili ochronę zdrowia (38 proc.) oraz budownictwo i inżynierię (37 proc.).

Czytaj więcej w Money.pl
Zmowa milczenia w polskich firmach Na świecie odsetek nadużyć ujawnionych z pomocą pracowników wynosi średnio 24 proc. Zdaniem prezesa...
OECD krytycznie o walce z korupcją na Ukrainie Organizacja chwali jednak chęć zwalczania tej plagi przez władze w Kijowie.
Korupcja wyborcza. Kolejne zatrzymania CBA Korupcja dotyczy wyborów samorządowych. W tej sprawie zarzuty usłyszało już w sumie 13 osób.
Tagi: korupcja, business news, wiadomości, kraj, manager, prawo, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz