Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
leszek czarnecki
22.03.2007 08:54

Czarnecki sprzedaje Getin

Jeden z najbogatszych Polaków zamierza zmienić branżę. Prawdopodobnie po sprzedaży Getin Holding zajmie się deweloperką.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Jeden z najbogatszych Polaków i zarazem najbardziej znany wrocławski finansista zamierza zmienić branżę. Prawdopodobnie po sprzedaży Getin Holding zajmie się deweloperką. *Jak podaje dzisiejszy "Dziennik", biznesmen zamierza sfinalizować transakcję do końca roku. Pakiet akcji Getinu, który posiada, wart jest około 4,5 mld złotych. Do tego, jeżeli Czarnecki zdecyduje się sprzedać go w całości, do kieszeni inwestora trafi też niemała premia za przejęcie. Chętnych na ten zakup upatruje się wśród zainteresowanych przejęciem BPH.

Decyzja o sprzedaży nie dziwi analityków rynku finansowego. Czarnecki znany jest na rynku jako budowniczy polskich imperiów finansowych. Tworzy je od podstaw, rozwija, a kiedy te mają już ugruntowaną pozycję na rynku i przynoszą spodziewane zyski, sprzedaje. W 2001 roku za 960 mln złotych sprzedał większościowy pakiet udziałów w największej polskiej firmie leasingowej - EFL. Teraz, kiedy Getin Bank został uznany za jedną z najszybciej rozwijających się firm prywatnych w Polsce, a Noble Bank przygotowuje się do wejścia na giełdę, wizjoner i entuzjasta pracy u podstaw szuka nowych wyzwań.

Kolejnym polem do popisu ma być biznes budowlany. I tu Czarnecki ma ogromne szanse na sukces. Już niebawem ruszy zbudowana przez niego we Wrocławiu galeria handlowa, a wkrótce - po drugiej stronie ulicy ruszy jedna z najpotężniejszych inwestycji w kraju - budowa najwyższego, kilkudziesięciopiętrowego budynku mieszkalno-biurowego Sky Tower. A i to zapewne nie koniec wizji doskonałego stratega. Czym jeszcze zaimponuje wrocławski inwestor? Okaże się już wkrótce.

|

Daniel Gąsiorowski, analityk Money.pl: _ Koniec pewnej ery w bankowości __ _ |
| --- |
| Ewentualna sprzedaż przez Leszka Czarneckiego swojego pakietu Getin Banku może spowodować głębsze zmiany w polskiej bankowości. Od jakiegoś czasu banki tworzone przez prywatnych inwestorów są sprzedawane inwestorom branżowym. W takiej tendencji nie ma oczywiście nic dziwnego, to co jednak dziwi, to szybkość zmian. Wcześniej Francuski Societe Generale zdecydował się kupić Eurobank, który był tworzony przez Mariusza Łukaszewicza. Wcześniej podobna transakcje została przeprowadzona z Invest-Bankiem. Polski rynek bankowy, wbrew temu co mówią politycy, jest nadal rozdrobniony. Działa na nim wiele instytucji specjalistycznych szukających swoich nisz. W dłuższej perspektywie nie mają one jednak żadnych szans w konkurencji z uniwersalnymi grupami finansowymi. Wycofanie się Leszka Czarneckiego może się okazać znaczącą cezurą. Od tego momentu nie będzie się liczył pomysł, wizja, ale tylko i wyłącznie kapitał. Wracając jednak do Leszka Czarneckiego, to ma on doświadczenie w
tworzeniu instytucji finansowych, jak i ich sprzedawaniu. Co ważne dla inwestorów giełdowych, gdy sprzedawał Europejski Fundusz Leasingowy, postawił warunek inwestorowi: „Wszystkie akcje notowane na GPW muszą być kupione po tej samej cenie”. Kilka lat temu oznaczało to, że akcjonariusze mniejszościowi zarobili razem z inwestorem. Czy podobnie będzie tym razem? Na razie akcjonariusze mniejszościowi wierzą Leszkowi Czarneckiemu. On sam też musi zdawać sobie z tego sprawę, bo projekty developerskie planuje również finansować z pieniędzy pozyskanych na GPW. |

Tagi: leszek czarnecki, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, manager, najważniejsze, banki, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz