Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czy outsourcing to dobre wyjście?

0
Podziel się:

Zbudowanie wykwalifikowanej komórki IT w firmie to duży koszt. Często kompletnie nieopłacalny. Paweł Matejko, prezes zarządu Altab tłumaczy, dlaczego dla małego biznesu lepszym rozwiązaniem jest zlecanie tych usług na zewnątrz.

Czy outsourcing to dobre wyjście?
(Paweł Matejko, fot. Altab mat.pras.)

Zbudowanie wykwalifikowanej komórki IT w firmie to duży koszt. Często kompletnie nieopłacalny. Paweł Matejko, prezes zarządu Altab, firmy doradzającej małym i średnim przedsiębiorstwom tłumaczy, dlaczego dla małego biznesu lepszym rozwiązaniem jest zlecanie tych usług na zewnątrz.

Budowa działu IT w firmie wiąże się z zakupem sprzętu, wdrożeniem know how i zatrudnieniem często wielu specjalistów, bo IT to bardzo wyspecjalizowana branża. Czy to ma sens, w sytuacji jeśli planujemy jedno nowe wdrożenie, a za etaty ponosimy stałe opłaty? W przypadku budowy działu IT pojawia się także problem możliwości nadzoru pracowników. Jak to robić, jeśli się na tym nie znamy? W wielu przypadkach, dla małego biznesu, lepszym rozwiązaniem jest outsourcing usług IT.

Przesunąć problem z dala od firmy

Jakie zadania możemy oddelegować na firmę zewnętrzną? W przypadku wdrożenia systemu możemy zlecić analizę indywidualnych wymagań oraz uwarunkowań techniczno-infrastrukturalnych, a także inwentaryzację zasobów IT. Firma zewnętrza może także zdjąć z nas ciężar wyboru odpowiedniego sprzętu, zająć się także instalacją i konfiguracją systemów serwerowych.

Można się również zdecydować, by pójść o krok dalej i oddać firmowy serwer pod opiekę firmy specjalistycznej. Usługa ta nazywana się kolokacją serwera i jest rozwiązaniem gwarantującym najwyższe bezpieczeństwo danych firmowych, gdzie serwer przechowywany jest w odpowiednim pomieszczeniu, szafie serwerowej, w specjalistycznym centrum danych. Otrzymujemy backup zasilania, backup łączy internetowych, zabezpieczenia przeciw pożarowe i zapewnienie ciągłości pracy w przypadku awarii.

- _ Z uszkodzonego, wirtualnego serwera można przenieść i przywrócić system w ciągu kilkudziesięciu minut, co jest niebagatelne w przypadku firm handlowych. Decydując się na kolokację serwera w firmie specjalistycznej, powinno się zwrócić uwagę, by otrzymać gwarancję zapewnienia wszystkich niezbędnych do pracy serwera mediów takich jak zasilanie i łącze internetowe o wskaźniku dostępności bliskiemu 100 procent _- wylicza Paweł Matejko.

Właściwe zarządzanie wyprzedza konkurencję

Outsourcing IT to także pozbycie się problemów ze skomplikowaną obsługą serwisową. Nie musimy się już martwić o działanie firmowego środowiska informatycznego, okresowe przeglądy sprzętu, systemów operacyjnych, czy wykonywanie kopii zapasowych, ponieważ te zadania również cedujemy na podwykonawcę. Dodatkowo może on prowadzić prace administracyjne związane z systemami operacyjnymi, domenami, bazami danych, serwerami czy sieciami komputerowymi w naszej firmie.

Zewnętrzna firma zarządzająca naszymi zasobami IT, będzie także w ciągłej gotowości w przypadku wszelkich awarii, czy to sprzętu, systemów czy oprogramowania. Dodatkowo możemy także liczyć na jej wsparcie merytoryczne, korzystać z jej wiedzy, uczestniczyć w organizowanych dla pracowników szkoleniach.

- _ Decydując się na rozwiązanie, gdy całkowicie lub częściowo przekazujemy odpowiedzialność za zasoby informatyczne firmie zewnętrznej, otrzymujemy szereg korzyści w postaci gwarancji bezpieczeństwa danych, a także, jakże dziś istotnych, niższych kosztów utrzymania, dzięki wyeliminowaniu niekontrolowanych inwestycji. Kluczową kwestią jest tu także gwarancja ciągłości pracy oraz brak zmartwień o wydajność pracowników. Firma zewnętrza wystawia fakturę za konkretnie wykonane zadania i jest z nich każdorazowo rozliczana. Dokładnie wiemy, za co płacimy _– dodaje Paweł Matejko.

Czytaj więcej w Money.pl
On wie, co to porażka w biznesie - _ W Polsce unika się ryzyka i porażek, a przedsiębiorcy często wybierają bezpieczne branże i sprawdzone koncepcje _ - mówi Jeremy Gutsche, twórca portalu TrendHunter.com.
Wzrasta liczba upadłości firm. Dlaczego? Od początku tego roku sądy wydały postanowienia o upadłości 455 polskich przedsiębiorstw. To o 7 procent więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.
Crowdfunding to świetne narzędzie finansowania biznesu - _ To szansa na szybki przypływ gotówki, bo przeciętna kampania promocyjna na tego typu platformach wynosi 2 miesiące _- mówi Paweł Tomczyk, dyrektor zarządzający Rearden Technology S.A.
business news
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)