Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czy specjalne strefy ekonomiczne naprawdę są potrzebne?

0
Podziel się:

Około 90 mld zł inwestycji i ponad ćwierć miliona miejsc pracy - to bilans działania specjalnych stref ekonomicznych w Polsce.

Czy specjalne strefy ekonomiczne naprawdę są potrzebne?
(SSE Mielec)
bECGeZYl

Zdaniem ekspertów, strefy mogą przyciągnąć kolejne inwestycje o wartości nawet 40 mld zł.

Wartość zrealizowanych inwestycji w SSE przez inwestorów posiadających ważne zezwolenia wyniosła na koniec pierwszego kwartału 2013 r. ponad 87,7 mld zł - poinformowało Ministerstwo Gospodarki.

Inwestorzy prowadzący działalność w strefach na podstawie zezwolenia stworzyli ponad 251 tysięcy miejsc pracy, z czego blisko 185 tysięcy stanowiły nowe stanowiska, utworzone po uzyskaniu przez inwestorów zezwoleń na działalność w SSE.

bECGeZYn

Pod koniec lipca tego roku rząd zdecydował, że specjalne strefy ekonomiczne będą funkcjonować do 2026 r., czyli o sześć lat dłużej niż planowano. Zdaniem ekspertów, to dobra decyzja. _ _

_ - Szacujemy, że wydłużenie SSE do 2026 r. może spowodować napływ dodatkowych inwestycji w wysokości 40 mld zł. W dzisiejszych trudnych czasach gospodarczych i rosnącej konkurencji międzynarodowej o przyciąganie inwestycji i nowych miejsc pracy, SSE mają do odegrania bardzo dużą rolę dla rozwoju polskiej gospodarki _ - uważa Kiejstut Żagun, dyrektor w firmie doradczej KPMG.

Strefy ekonomiczne zostały ustanowione z myślą o pobudzeniu inwestycji i tworzeniu miejsc pracy po transformacji polskiej gospodarki w wolnorynkową. - _ Śmiało można powiedzieć, że spełniły to zadanie. Do tego należy jeszcze doliczyć inwestycje poczynione przez kooperantów zlokalizowanych poza SSE i utworzone u nich miejsca pracy _ - dodał.

Działający w strefach przedsiębiorcy mogą liczyć na zwolnienia podatkowe. Resort gospodarki szacuje, że wartość zwolnień podatkowych dotyczących przedsiębiorców działających w strefach do końca 2011 r. osiągnęła 10,5 mld zł, czyli około 13 procent wartości nakładów inwestycyjnych poniesionych w tym czasie przez przedsiębiorców. Resort nie ma jeszcze danych za zeszły rok.

bECGeZYt

_ - Zwolnienie podatkowe w SSE jest zachętą rozłożoną w czasie _ - zwraca uwagę starszy menedżer w dziale doradztwa podatkowego Deloitte Marek Sienkiewicz.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/79/m245583.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/prezes;deutsche;bank;pbc;nie;wierzy;w;szybkie;ozywienie,252,0,1384444.html) *Prezes Deutsche Banku nie wierzy w ożywienie * - _ To na razie zaklinanie rzeczywistości _- uważa Leszek Niemycki. - _ Przedsiębiorcy dopiero po kilku latach od rozpoczęcia inwestycji zaczynają efektywnie korzystać z dostępnej ulgi podatkowej. Jeżeli SSE funkcjonowałyby tylko do 2020 r., liczba nowych inwestycji w strefach już wkrótce gwałtownie by zmalała, właśnie z uwagi na coraz mniejszą jej opłacalność. Również liczba reinwestycji, tak istotna dla utrzymania już działających w strefach zakładów i wykształcania się powiązań z lokalnymi firmami zaczęłaby wkrótce maleć _ - prognozował.

Warto jednak zwrócić uwagę na różnice między poszczególnymi strefami. Pierwsze miejsce pod względem wartości inwestycji oraz liczby udzielonych zezwoleń zajmuje strefa katowicka - 20,2 mld zł i 229 ważnych zezwoleń na koniec pierwszego kwartału tego roku, natomiast w strefie suwalskiej, która znalazła się na ostatnim miejscu nakłady inwestycyjne były ponad dziesięciokrotnie mniejsze - 1,6 mld zł i 64 zezwolenia według stanu na koniec pierwszego kwartału 2013 r..

_ - SSE to tylko jeden z elementów analizowanych przy wyborze lokalizacji inwestycji. Dla inwestorów niezmiernie istotne są też czynniki związane z zapleczem ludzkim oraz otoczeniem biznesowym, a także infrastrukturą. Stąd najprężniej funkcjonujące SSE powstawały w regionach, gdzie istniał potencjał dla rozwoju określonych gałęzi przemysłu i są tradycje przemysłowe _ - wyjaśnił Sienkiewicz.

bECGeZYu

W Polsce istnieje 14 specjalnych stref ekonomicznych. Na koniec grudnia 2012 r. powierzchnia wszystkich stref przekroczyła 15 829 ha, czyli była o 784 ha większa niż w 2011 r. Strefy działają w 146 miastach i 210 gminach.

Czytaj więcej w Money.pl

bECGeZYO
inwestycje
business news
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)