Notowania

Przejdź na
ubs
15.06.2010 12:19

Dane klientów UBS w szwajcarskim parlamencie

Ostateczne zatwierdzenie umowy z USA może nastąpić w drodze referendum.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Szwajcarski parlament przyjął umowę w sprawie przekazania USA danych osób, które w banku UBS złożyły depozyty ze źródeł niezadeklarowanych urzędom skarbowym. Jednak ostateczne zatwierdzenie tekstu umowy może nastąpić w drodze referendum.

Ma o tym w tym tygodniu zdecydować wyższa izba szwajcarskiego parlamentu - Rada Kantonów.

Zgodnie z zawartym w sierpniu ubiegłego roku porozumieniem szwajcarski bank UBS, największy w kraju, miał przekazać władzom USA nazwiska pięciu tysięcy właścicieli kont unikających płacenia podatków.

W zeszłym tygodniu Rada Narodowa, izba niższa Zgromadzenia Federalnego, odrzuciła umowę. Następnie umowa trafiła do Rady Kantonów, po czym z powrotem do Rady Narodowej, która zdecydowała o przyjęciu umowy stosunkiem głosów 81 do 61 (53 deputowanych wstrzymało się od głosu). We wtorek Rada Narodowa zdecydowała również, że umowa może zostać poddana pod głosowanie w referendum, które jest bardzo popularną w Szwajcarii metodą sondowania opinii społeczeństwa.

Wojna o tajemnicę bankową między bankiem UBS i władzami USA rozpętała się w 2007 roku. Amerykański fiskus oskarżył wtedy bank o nielegalne pomaganie najbogatszym Amerykanom w uchylaniu się od płacenia podatków i pomoc w zakładaniu firm-krzaków w rajach podatkowych.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ UBS liczy na miliardowe zyski ]( http://manager.money.pl/news/artykul/ubs;liczy;na;miliardowe;zyski,74,0,608842.html )
* [ Były manager banku UBS żąda miliardów od fiskusa ]( http://manager.money.pl/news/artykul/byly;manager;banku;ubs;zada;miliardow;od;fiskusa,55,0,572983.html )
Tagi: ubs, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz