Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
banki w niemczech
12.12.2012 19:53

Deutsche Bank ma kłopoty. Dwóch prezesów pod lupą policji

Kilkunastu pracowników tego banku podejrzewa się o pranie pieniędzy i usiłowanie ukrycia przestępstwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/BORIS ROESSLER)

Śledztwem w sprawie wielomilionowych oszustw podatkowych objęty został jeden z dwóch prezesów Deutsche Bank - największego banku komercyjnego w Niemczech - Juergen Fitschen (na zdj.), a także główny menedżer finansowy tego banku Stefan Krause.

Prokuratura niemieckiego kraju związkowego Hesja wydała nakazy aresztowania pięciu pracowników Deutsche Bank, których podejrzewa się o pranie pieniędzy i usiłowanie ukrycia przestępstwa. Nie ujawniono tożsamości ani stanowisk tych aresztowanych.

Według prokuratury na łącznie 25 pracownikach tego banku ciążą zarzuty poważnych nadużyć podatkowych, prania pieniędzy i usiłowania ukrycia przestępstwa. Istnieje podejrzenie, że władzom śledczym utrudniano zbieranie materiału dowodowego. Deutsche Bank zapewnił o swym zamiarze kontynuowania pełnej współpracy z prowadzącymi dochodzenie.

W związku z dochodzeniem w tej sprawie około pięciuset funkcjonariuszy Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA), policji skarbowej i policji federalnej dokonało w środę rano przeszukań pomieszczeń centrali Deutsche Bank we Frankfurcie nad Menem oraz innych mieszkań i biur, w tym również w Berlinie i Duesseldorfie.

Prowadzone śledztwo dotyczy oszustw podatkowych towarzyszących sprzedaży praw do emisji dwutlenku węgla. W jego ramach rewizję w Deutsche Bank przeprowadzono już wiosną 2010 roku. Deutsche Bank poinformował, że Fitschen i Krause podpisali zakwestionowaną przez prokuraturę deklarację podatku obrotowego z 2009 roku. Fitschen był wtedy członkiem zarządu Deutsche Bank; jednym z dwóch szefów, obok Anshu Jaina, został w czerwcu br.

_ Bank dobrowolnie skorygował tę deklarację dawno temu. W odróżnieniu od prokuratury Deutsche Bank stoi na stanowisku, że tę korektę złożono terminowo _ - głosi oświadczenie banku.

W grudniu 2011 roku sąd krajowy we Frankfurcie nad Menem skazał na kary więzienia sześciu mężczyzn, którzy przyznali się, że przy transkontynentalnej sprzedaży praw do emisji dwutlenku węgla sprzeniewierzyli należny od tych transakcji podatek w łącznej kwocie co najmniej 230 mln euro. Deutsche Bank był zaangażowany w te transakcje jako pośrednik.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezes firmy z zarzutami za zabójstwo Prócz zabójstwa i jego usiłowania postępowanie prokuratury dotyczy też nielegalnego posiadania materiałów wybuchowych, broni i amunicji.
Prali pieniądze w znanym niemieckim banku? To nie pierwsze rewizje w ich biurach. Policja przeszukiwała centrale banku już w 2010 roku.
Wyższe mandaty dla kierowców. Od 2013? Więcej zapłacą ci, którzy przekraczają prędkość lub źle wyprzedzają.
Tagi: banki w niemczech, deutsche bank, business news, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, gospodarka, manager, strategie, najważniejsze, z rynku, czołówki, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz