Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
płatności
26.03.2008 15:42

Dokonano już ponad milion płatności w systemie SEPA

Budowa Jednolitego Obszaru Płatności w Euro weszła w kolejną fazę - po ponad 2 latach intensywnych przygotowań SEPA staje się rzeczywistością.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)

Budowa Jednolitego Obszaru Płatności w Euro weszła w kolejną fazę - po ponad 2 latach intensywnych przygotowań, prowadzonych przez środowiska bankowe całej Europy, SEPA staje się rzeczywistością.

1 stycznia 2008 r. weszliśmy w tzw. okres przejściowy, który potrwa do końca roku 2011. W tym czasie następować będzie, w Polsce, upowszechnianie przelewów SEPA oraz migracja kart płatniczych z paskiem magnetycznym na standard mikroprocesorowy (EMV), oraz ich stopniowe wycofywanie. W państwach strefy Euro natomiast dokonywać się będzie zastępowanie instrumentów czystko krajowych, płatnościami SEPA.

Przelewy SEPA wystartowały w całej Europie z dniem 28 stycznia 2008 r. W Polsce 15 banków, w tym NBP, uruchomiło tę usługę, przy czym 5 z nich ma możliwość wysyłania przelewów, pozostałe przygotowują swoje systemy w tym kierunku. W marcu do Systemu Polecenia Przelewu SEPA przystąpią kolejne 2 banki. Polska jest w zdecydowanej czołówce pod względem zaawansowania implementacji standardów SEPA, w porównaniu z nowymi państwami członkowskimi UE. Do końca 2008 r. większość banków powinna uzyskać zgodność z SEPA.

W ciągu zaledwie 3 tygodni funkcjonowania przelewów SEPA, odnotowano znacznie ponad 9000 transakcji na łączną kwotę 24 milionów euro. Są to obecnie głównie transakcje pomiędzy przedsiębiorcami, przy czym przeważająca część wynika ze współpracy z Niemcami. Istotna jest dynamika wzrostu liczby transakcji- w pierwszych dniach funkcjonowania przelewy SEPA były jednostkowymi przypadkami, dziś są to już setki dziennie. W skali europejskiej, jak podaje EBA, jest to nawet ponad 100 tys. płatności dziennie na kwotę 535 milionów euro. Do tej pory wykonano ponad milion płatności przelewów SEPA w całej Europie.

Tagi: płatności, business news, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz