Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polscy przedsiębiorcy
21.05.2012 17:15

Dolina Krzemowa przyjmie polskich przedsiębiorców

Najlepsze firmy będą przygotowywać się do wyjazdu około 2 miesięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Yuri_Arcurs/iStockphoto)

*Jesienią przedstawiciele polskich firm odwiedzą Dolinę Krzemową i spotkają się z amerykańskimi inwestorami. Umożliwi im to działający w Palo Alto w USA Polsko-Amerykański Hub Innowacyjności, który zorganizuje bezpośrednie spotkania biznesowe. *

W poniedziałek w Klubie Bankowca w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowano koncepcję tego projektu. Jego autorem jest Polsko-Amerykańska Rada Współpracy (USPTC), która od 10 lat wspiera wymianę naukową i transfer nowych technologii w sektorach państwowym i prywatnym pomiędzy Polską i Doliną Krzemową w USA. Przedstawiciele Rady działają m.in.: w Warszawie, Katowicach i Wrocławiu.

O projekcie na poniedziałkowym spotkaniu opowiedział przewodniczący USPTC prof. Piotr Moncarz. Jak zaznaczył, wybór firm, których przedstawiciele pojadą do USA, rozpocznie się w sierpniu, a ich nazwy poznamy we wrześniu. _ - Wybierze je grupa specjalistów pracujących w instytucjach, które działają na rynku inwestycyjnym i strategii technologicznych kraju - m.in.: z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, PARP-u, Krajowego Funduszu Kapitałowego i kilku funduszy kapitałowych _ - zaznaczył.

Zdaniem Moncarza trudno oszacować, ile firm będzie chciało pojechać do Doliny Krzemowej. Zaznaczył jednak, że mają być wybrane te, które są najlepsze. _ - Następnie będziemy je przygotowywali do wyjazdu do Doliny Krzemowej. Będzie to trwało ok. 2 miesięcy _ - powiedział. Dodał, że szacuje, iż od jesieni do USA w ramach programu zacznie przyjeżdżać 3-4 firmy miesięcznie.

Jak powiedział, projekt będzie koordynowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Przygotuje ono formularz zgłoszenia, który umożliwi firmom wzięcie udziału w rekrutacji. Pytany o to, jak będzie wyglądał proces wyboru firm, które pojadą do USA, odpowiedział: _ Wyobrażam to sobie jak wniosek o przyjęcia na studia na Stamford University. Tam wysyła się swoje świadectwa z różnych szkół, czyli firmy pokażą, co udało im się osiągnąć i jaki jest ich sytuacja finansowa. Do tego dołączą 1-2-stronicowe opracowanie, w którym poinformują, dlaczego chcą "wyjść" na globalny rynek _ - wyjaśnił.

Przedstawiciele firm, które zostaną zakwalifikowane do projektu, we wrześniu, październiku i listopadzie wezmą udział w szkoleniach przygotowujących ich do wyjazdu do USA. Następnie zostanie ustalony termin wyjazdu do USA i terminy spotkań z amerykańskimi firmami technologicznymi, funduszami venture capital i inwestorami. Na miejscu w USA polskich przedsiębiorców będą wspierali pracownicy Polsko-Amerykańskiego Hubu Innowacyjności. Firmy będą musiały samodzielnie sfinansować wyjazd do USA.

Organizatorzy projektu liczą, że polskim firmom, które pojadą do USA, uda się w Dolinie Krzemowej podpisać kontrakty dotyczące finansowania z amerykańskimi przedsiębiorcami.

USPTC powstała w 2002 roku, aby promować Kalifornię, a w szczególności Dolinę Krzemową, jako platforma współpracy polskich przedsiębiorców sektora nowych technologii z amerykańskimi. W br. w Palo Alto w Kalifornii powstał Polsko-Amerykańskiego Hubu Innowacyjności, który ma umożliwić polskim spółkom dostęp do światowego rynku, a amerykańskim pomóc w poznaniu na polskim rynku.

Dolina Krzemowa (ang. Silicon Valley) to nazwa nadana północnej części Doliny Santa Clara, znajdującej się w północnej części stanu Kalifornia. Obszar ten to centrum amerykańskiego przemysłu nowych technologii, m.in. przemysłu komputerowego, informatycznego, biotechnologicznego czy energetycznego.

Czytaj więcej w Money.pl
Richard Gere idzie w biznes. Zobacz, jaki Podobną drogę obrało wielu gwiazdorów Hollywood.
Nagrody od biznesmenów. Znamy laureatów Wojciech Inglot, Adam Kiciński i ks. Jacek Strycznek zostali laureatami nagród im. Jana Wejcherta.
Dowcipy w pracy. Zobacz jak to robimy Jak dowcipy w pracy, nawet te _ grube _ przekładają się na sukces firmy? Oto wyniki badań.
Tagi: polscy przedsiębiorcy, biznes, business news, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz