Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Donald Tusk zachwala Ikeę. Po co?

0
Podziel się:

Premier odwiedził nowy zakład szwedzkiej marki wybudowany w Koszkach w województwie podlaskim.

Donald Tusk zachwala Ikeę. Po co?
(Seth W./CC/Flickr)
bEUmASSt

**- _ Nowa fabryka firmy Ikea w Koszkach (Podlaskie) imponuje nowoczesnością i rozmachem _ - powiedział premier Donald Tusk, który odwiedził ten zakład. Za kilka dni zostanie on otwarty. Zdaniem premiera, Ikea stała się symbolem awansu cywilizacyjnego Polski.

Premier podkreślił, że meble firmy Ikea są jednymi z najbardziej popularnych w Polsce. _ - Dzisiaj 1/3 każdego mebla wyprodukowanego przez Ikeę powstaje w naszym kraju. Ta inwestycja to największa z bezpośrednich inwestycji zagranicznych typu greenfield, powstających z niczego, na zielonym polu, w Polsce w roku 2010. Z tych rozpoczętych w tamtym roku (inwestycji) większych w Polsce nie było _ - zaznaczył.

Tusk ocenił, że to najnowocześniejszy zakład tego typu w Europie. _ - To, co ważne z punktu widzenia Polski, to że Ikea daje dzisiaj w naszym kraju bezpośrednio 10 tys. miejsc pracy, a pośrednio 40 tys. miejsc pracy _ - powiedział. Zaznaczył, że zakład ten jest największą inwestycją na Podlasiu.

bEUmASSv

Zdaniem szefa rządu Podlasie to miejsce atrakcyjne dla inwestorów - zarówno krajowych, jak i zagranicznych, a marka Ikea to _ kapitalna promocja i dla Podlasia, i dla całej Polski _. Przypomniał, że wczoraj w Adamowie, także w tym województwie, oddane zostały do użytku ogromne zbiorniki na ropę naftową o pojemności łącznej 200 tys. metrów sześciennych - inwestycja PERN _ Przyjaźń _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t88107.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/zarzadzanie/artykul/nowa;centrala;apple;jak;statek;kosmiczny,215,0,849879.html) Nowa centrala Apple jak statek kosmiczny
Premier poinformował, że Polska w Europie Środkowo-Wschodniej ma status lidera pod względem liczby bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Dodał, że nasz kraj zajmuje 7. miejsce w Europie, jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne.

Tusk powiedział, że _ w jakimś sensie są to gospodarskie wizyty _, pytany o dwie inwestycje, które wizytował w Podlaskiem. _ - Nie wstydźmy się tego, jeśli możemy pokazać, że w Polsce dzieją się rzeczy naprawdę wielkie. I sami przyznacie, że gdyby nie tego typu wizyta, to trudno zauważyć tego typu sukces (...). Chcę, żeby wszyscy w Polsce mieli poczucie satysfakcji, kiedy coś naprawdę nam się udaje _ - mówił premier.

bEUmASSB

Jak powiedział, w przypadku Ikei mamy do czynienia z _ bardzo fajnym fenomenem _. _ - To jest polska fabryka, najnowocześniejsza w Europie, szwedzki pomysł, międzynarodowe pieniądze, litewski dyrektor, białoruskie drewno, produkcja na całą Europę. Naprawdę jest co pokazać i dzięki temu szybciej uwierzymy, że nasze regiony nie są skazane wyłącznie na takie stereotypowe konteksty _ - dodał premier. Mówił, że stereotypowo Podlaskie kojarzy się z turystyką, a okazuje się, że mogą tam powstawać _ najnowocześniejsze inwestycje _.

Inwestycja Ikea została uznana przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych za największą w Polsce w 2010 roku. Jej wartość to 140 mln euro (627,2 mln zł), z czego z UE z programu Innowacyjna Gospodarka pochodzi 145,7 mln zł. Pieniądze te otrzymała spółka z o.o. Swedspan z grupy IKEA na projekt dotyczący wzrostu jej konkurencyjności poprzez innowacyjną produkcję. W fabryce będą wytwarzane ultra cienkie płyty HDF do produkcji mebli.

Fabryka w Koszkach została zbudowana w niecały rok, oficjalne otwarcie zaplanowano na najbliższy piątek. Pełną moc produkcyjną ma osiągnąć we wrześniu. Docelowo będzie tam produkowane 250 tys. metrów sześc. płyty HDF rocznie. Potem powstanie tam także nowoczesny tartak (do stycznia 2012) oraz zakład wykańczania płyt i cięcia ich na wymiar (rok później).

bEUmASSC

Przy budowie fabryki pracowało około pół tysiąca osób. Spółka Swedspan przyjęła już do pracy około 100 osób. Po zakończeniu planowanych etapów inwestycji ma tam pracować 250 osób.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t140525.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/eksplozje;w;centrach;ikea;sprawcy;nieznani,134,0,841862.html) Eksplozje w centrach IKEA. Sprawcy nieznani Improwizowane ładunki wybuchowe niewielkiej mocy eksplodowały wczoraj w centrach IKEA w Belgii, Holandii i Francji.
[ ( http://static1.money.pl/i/nieruchomosci/o/artykuly/n_1744/1306098338_szczecin_biurowceikea1.tiny.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/inwestycje/artykul/przy;bramie;portowej;stana;biurowce;ikei,117,0,834421.html) Przy Bramie Portowej staną biurowce Ikei Spółka SwedeCenter, część koncertu Inter Ikea, do końca 2012 roku przy Bramie Portowej w Szczecinie...
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t85811.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/brakuje;im;zegarmistrzow;licza;na;polakow,221,0,822237.html) Brakuje im zegarmistrzów. Liczą na Polaków Szwajcarzy od maja otworzyli nam swój rynek pracy. Oferty zatrudnienia czekają - mówią przedstawiciele firm rekrutacyjnych.
bEUmASSW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)