Notowania

Przejdź na
dostęp do internetu
08.03.2010 14:44

Dostęp do internetu prawem podstawowym?

Chce tego prawie 90 procent internautów. Japonia, Meksyk i Rosja nie mogą żyć bez sieci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(TimYang.net/CC/Flickr)

Czterech na pięciu respondentów uważa, że dostęp do internetu powinien zostać uznany za jedno z praw podstawowych - wynika z badania BBC World Service. W ankiecie udział wzięło 27 tys. dorosłych osób z 26 krajów.

O prawo do powszechnego dostępu do internetu wnioskują prawie wszyscy ci, którzy na co dzień korzystają z sieci (87 procent) i niewiele mniej osób nie posiadających do niej dostępu (70 procent) - pisze Reuters.

Zdaniem 78% ankietowanych, internet daje im większą swobodę, dla 90% internautów - jest to dobre miejsce do nauki. Ponad 70% respondentów z Japonii, Meksyku i Rosji deklaruje, że nie może żyć bez sieci.

Co z kontrolą zawartości internetu? Mieszkańcy Korei Pd., Nigerii, Meksyku czy Stanów Zjednoczonych są przeciwni jakiegokolwiek ingerencji państwa w to, co się dzieje w sieci. Dla tych ostatnich sieć to gwarancja większej wolności m.in. w wyrażaniu opinii. W taki stan rzeczy nie wierzą natomiast Japończycy - ich zdaniem internet pod tym względem nie jest bezpiecznym miejscem.

Według Reutersa, mniej radykalni w kwestii kontrolowania treści znajdujących się na stronach WWW są Europejczycy, choć również w tym wypadku mają oni pewne zastrzeżenia - kontrola władzy tak, ale tylko na drodze sprawiedliwej i bezstronnej procedury.

Przekonanych do tego, iż Internet powinien pozostać całkowicie wolnym od wpływów władz państwowych, jest najmniej obywateli Pakistanu (12%), Turcji(13%) i Chin (16%).

Dostęp do sieci jako jedno z podstawowych praw obywatela został uznany w Finlandii i Estonii. Do 2013 roku dostęp do globalnej sieci ma być powszechny w całej Unii Europejskiej - takie palny Komisja Europejska zawarła w przedstawionej w zeszłym tygodniu strategii Europa 2020.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Co piąty Polak boi się cenzury internetu ]( http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/ebiznes/artykul/co;piaty;polak;boi;sie;cenzury;internetu,129,0,584321.html )
* [ Jak wyszukiwarki cenzorują chiński internet ]( http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/ebiznes/artykul/co;piaty;polak;boi;sie;cenzury;internetu,129,0,584321.html )
Tagi: dostęp do internetu, internet, rosja, unia, opinia, prawo, sieci, strona, wypadek, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz