Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dyrektor Nokii wykreuje przyszłość UE

0
Podziel się:

Znajdzie się on w towarzystwie 10 mędrców, którzy będą nakreślać kierunek rozwoju Unii Europejskiej.

Dyrektor Nokii wykreuje przyszłość UE
(EPA/PAP)

Na szczycie europejskim 14 grudnia w Brukseli, przywódcy państw Unii Europejskiej mają powołać tę tzw. grupę mędrców.

Ma być w niej 10-11 wybitnych osób, zarówno ekspertów jak i polityków. Jedną z osób ma być Fin, dyrektor Nokii.

Powołanie grupy mędrców to pomysł prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. Nieoficjalnie mówi się, że grupa miała mu pomóc "w miękkim lądowaniu", gdy ten zdeklarowany przeciwnik wejścia Turcji do UE został prezydentem Francji i musiał zaakceptować toczące się negocjacje Unii z Ankarą, na które zgodę dały w 2005 wszystkie kraje unijne, w tym Francja rządzona wówczas przez Jacquesa Chiraca.

Zdaniem niektórym komentatorów grupa mędrców to sposób na pokazanie wyborcom, że Sarkozy nie zmienił stanowiska w sprawie Turcji.

"Zaproponowałem stworzenie grupy mędrców, by zastanowili się nad przyszłością i byśmy mogli debatować na temat wszystkich możliwych perspektyw dla Europy, tak byśmy mogli razem nakreślić wizerunek i kontury Europy jutra. Jak w innym przypadku wymagać od obywateli Europy, by mieli zaufanie do jej przyszłości?" - mówił Sarkozy podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim.

Pomysł powołania grupy nie wzbudził entuzjazmu Portugalczyków. Ostatecznie zaakceptowali go jeszcze w kontekście negocjacji w sprawie nowego traktatu, w które Sarkozy bardzo się włączył.

Najbardziej przeciwna jest jednak Wielka Brytania, która słynie ze sprzyjania jak najdalszemu rozszerzaniu się Unii Europejskiej.

Londyn ma mieć jednak małą rekompensatę. Na szczycie przywódcy przyjmą bowiem deklarację w sprawie globalizacji, o którą od dawna zabiegają Brytyjczycy.

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)