Notowania

poligon
25.03.2013 21:00

Dziewięć firm bije się o przetarg dla wojska

Wybrana w przetargu firma będzie musiała w ciągu 22 miesięcy wybudować m.in. cztery wały przeciwsztormowe, które zabezpieczą plażę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)

Dziewięć firm złożyło wnioski o dopuszczenie do przetargu na wykonanie umocnień brzegowych na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych Ustka-Wicko Morskie - poinformował dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku Tomasz Bobin.

Szacowana na 128,7 mln zł inwestycja ma objąć odcinek plaży o łącznej długości 4,5 km - 1,3 km znajduje się na terenie woj. pomorskiego, zaś 3,2 km na terenie woj. zachodniopomorskiego.

Wybrana w przetargu firma będzie musiała w ciągu 22 miesięcy od momentu podpisania umowy wykonać projekt umocnień brzegowych, a następnie wybudować m.in. cztery wały przeciwsztormowe o wysokości 5 metrów, które będą zabezpieczać plażę, wydmy i las przed zniszczeniem, oraz wyremontować 18 odcinków istniejących dróg leśnych.

Projekt umocnienia brzegu na terenie poligonu będzie finansowany z unijnej dotacji w wysokości 109,4 mln zł, pochodzącej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) oraz pieniędzy budżetu państwa.

Umocnienie brzegu ma zatrzymać postępującą od kilkunastu lat erozję plaży i wydm. Sztormy doprowadziły m.in. do zniszczenia kilku dróg technicznych, asfaltowej szosy na wysokości dowództwa poligonu. Z powodu erozji wydm trzeba było rozebrać jeden z wojskowych budynków. Morze zagraża strzelnicy i stanowiskom ogniowym. Z prowadzonych obserwacji wynika, że w 1999 r. ubytki na plaży wynosiły 270 m sześć. na 1 km linii brzegowej, natomiast w 2011 r. było to już 1 500 m sześć na 1 km linii brzegowej.

Centralny Poligon Sił Powietrznych (CPSP) funkcjonuje od 1952 r., a pod obecną nazwę od 2004 r. Wojskowy teren zajmuje na lądzie powierzchnię 2 704 ha. Przylega do niego ok. 90 tys. ha poligonu morskiego. Na czas manewrów wydzielana jest również zamknięta dla ruch cywilnego przestrzeń powietrzna.

Na CPSP ćwiczone są przede wszystkim ostre strzelania do celów powietrznych i nawodnych. Mogą się tam szkolić zarówno wojska lądowe, powietrzne, siły specjalne i marynarka. Jest to jeden z najbardziej uniwersalnych poligonów w Europie.

Czytaj więcej w Money.pl
Żołnierze rezerwy będą musieli ćwiczyć W tym roku 3,6 tys. rezerwistów przejdzie obowiązkowe szkolenia. Koszty pokryje budżet MON.
Balcerowicz mówi o korzyściach z wojny Z punktu widzenia Polski na udziale w operacji w Iraku skorzystało głównie wojsko. Misja pokazała jego słabości i przyspieszyła zmiany - ocenił profesor.
Złożyli ofertę wartą ponad pół miliarda złotych Konsorcjum Astaldi i Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów złożyło najkorzystniejszą ofertę na dostosowanie warszawskiej Trasy Armii Krajowej wraz z mostem Grota do parametrów drogi ekspresowej S8.
Tagi: poligon, business news, strategie firm, manager, strategie, z rynku, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz