Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Easyjet ma próby z pyłem wulkanicznym

0
Podziel się:

Ma to być odpowiedź, na takie sytuacje, jak wybuch wulkanu Eyjafjallajokullna Islandii w kwietniu 2010 roku.

Easyjet ma próby z pyłem wulkanicznym
(AP/Fotolink/East News)
bESTloyJ

Tanie brytyjskie linie lotnicze Easyjet sprowadziły z Islandii na podlondyńskie lotnisko Luton tonę pyłu wulkanicznego. Posłuży on do próby z aparaturą pokładową wykrywającą niebezpieczeństwo i pozwalająca na zmianę kursu, bez potrzeby wprowadzania ogólnego zakazu lotów.

Ma to być odpowiedź, na takie sytuacje, jak wybuch wulkanu Eyjafjallajokullna Islandii w kwietniu 2010 roku. Erupcja zamknęła przestrzeń powietrzną nad niemal całą Europą, powodując straty w wysokości półtora do dwóch i pół miliarda euro.

Linie Easyjet od początku uważały, że była to przesadna reakcja. Teraz w sukurs przyszedł im wynalazek Norweskiego Instytutu Badań Lotniczych. Opracował on urządzenie, które pozwala samolotom unikać chmur pyłu. Jak mówił BBC naukowiec z norweskiej placówki, dr Fred Prata: _ Ta technologia to dwie kamery na podczerwień, które badają niebo przed samolotem identyfikując chmury pyłu, w odróżnieniu od innych materiałów w atmosferze - chmur lodowych, czy pary wodnej. Obraz sięga do 100 kilometrów. Daje to pilotowi około 6-minutowe ostrzeżenie. _

bESTloyL

Easyjet planuje użyć jednego samolotu, który rozsypie w powietrzu pył wulkaniczny, podczas gdy inny sprawdzi skuteczność aparatury. Nie wiadomo jeszcze, w jakim obszarze powietrznym zostaną przeprowadzone te próby.

Czytaj więcej o liniach lotniczych w Money.pl
Akcja pokrzyżowała plany 150 tys. pasażerów Po wczorajszym całodziennym strajku pracowników Lufthansy samoloty niemieckiego przewoźnika latają już prawie normalnie. Linia liczy tymczasem straty spowodowane protestem.
Nie ma szans na lot do Niemiec Personel naziemny niemieckich linii lotniczych Lufthansa rozpoczął w poniedziałek rano całodzienny strajk ostrzegawczy.
Paraliż w Niemczech. Lufthansa nie lata Aby zapobiec chaosowi na lotniskach, Lufthansa odwołała większość połączeń.
bESTlozm
KOMENTARZE
(0)