Notowania

EDF bliski decyzji o budowie nowego bloku atomowego

Niemal wszystkie elementy układanki, mającej skutkować uruchomieniem nowego bloku w Hinkley Point są już na miejscu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Martin33/Dreamstime)

Prezes francuskiego koncernu EDF Vincent de Rivaz poinformował, że spółka jest coraz bliżej decyzji o budowie nowego bloku atomowego w Wielkiej Brytanii. Zaznaczył jednak, że fiasko rozmów z rządem może zablokować inwestycje atomowe w tym kraju na długie lata.

Vincent de Rivaz podkreślił, że niemal wszystkie elementy układanki, mającej skutkować uruchomieniem nowego bloku w Hinkley Point są już na miejscu. _ To czego brakuje, to ostateczna decyzja o rozpoczęciu procesu projektowego oraz przede wszystkim trwałe porozumienie w sprawie ceny wyprodukowanej w ten sposób energii _ - dodał.

Prezes EDF odniósł się w ten sposób do pomysłu zawierania przez rząd brytyjski kontraktów z inwestorami energetycznymi określającymi z góry poziom ceny sprzedaży energii wyprodukowanej przez dane źródło. Kontrakty te to element, zapowiedzianej pod koniec zeszłego roku, reformy rynku energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii. Blok w Hinkley Point byłby pierwszą inwestycją atomową rozpoczętą w nowym otoczeniu prawnym a tym samym wyznacznikiem dla wszystkich późniejszych projektów.

_ Jeśli negocjacje zakończą się niepowodzeniem właśnie na skutek braku porozumienia co do aspektów cenowych, szansa na kształtowanie naszej wspólnej przyszłości energetycznej może zostać stracona - nawet na zawsze _ - przestrzegł Vincent de Rivaz. Dodał przy tym, że cena ta musi być satysfakcjonująca dla obu stron - zarówno rządu jak i inwestora.

Zapewnił jednak, że EDF jest dziś bliżej niż kiedykolwiek wcześniej do pozytywnej decyzji w sprawie nowych inwestycji atomowych w Wielkiej Brytanii. _ Jeśli rozmowy zostaną zakończone sukcesem, Wielka Brytania ma wszelkie szanse na zagwarantowanie sobie stabilnego miksu energetycznego w długim horyzoncie czasowym _ - podkreślił prezes francuskiego koncernu.

Vincent de Rivaz wziął niedawno udział w posiedzeniu parlamentarnego komitetu zajmującego się projektem nowego prawa energetycznego (Energy Bill Committee). Prezes EDF odniósł się wówczas do oskarżeń o zbyt duży stopień utajnienia rozmów między spółką a rządem, który zarzucają brytyjskie media. Zapewnił członków komitetu, że ostateczne porozumienie w sprawie ceny energii wytwarzanej w nowym bloku, _ przejdzie test zaufania oraz transparentności _.

Z dziewięciu działających na chwilę obecną brytyjskich elektrowni atomowych, osiem jest własnością koncernu EDF. Francuska spółka wyraziła zainteresowanie budową przynajmniej czterech kolejnych bloków nuklearnych w tym kraju. Konsekwentnie wydłuża także horyzonty czasowe funkcjonowania już działających bloków.

Tagi: energetyka w wielkiej brytanii, edf, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz