Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
edf
24.04.2013 11:50

EDF zmniejsza nakłady na brytyjski program atomowy

Francuski koncern zdecydował o zawieszeniu części prac nad projektem budowy nowych bloków atomowych w Wielkiej Brytanii. Trwają negocjacje z rządem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(cnythzl/iStockphoto)
EDF buduje głównie elektrownie atomowe

Francuski koncern zdecydował o zawieszeniu części prac nad projektem budowy nowych bloków atomowych w Wielkiej Brytanii. Spółka chce w ten sposób zmniejszyć koszty projektu w oczekiwaniu na efekt trwających negocjacji z brytyjskim rządem.

W poszukiwaniu oszczędności francuska spółka zamierza ograniczyć zatrudnienie w ramach prac przygotowawczych do budowy nowych bloków w ramach projektu Hinkley Point C.

EDF wcześniej informował, że każdy dzień opóźnienia w negocjacjach z brytyjskim rządem kosztuje go około miliona funtów. Termin zamknięcia rozmów był już kilkakrotnie przesuwany i wciąż nie jest przesądzone czy uda się wynegocjować porozumienie, którego centralnym elementem jest stawka za energię wytwarzaną przez planowane bloki.

Wynegocjowana w ten sposób cena energii miałaby obowiązywać przez minimum 30 lat od uruchomienia elektrowni i pozwolić spółce na pozyskanie finansowania na budowę bloków.

Same negocjacje spotykają się z mieszanym odbiorem w Wielkiej Brytanii. Wielu ekspertów i parlamentarzystów zarzuca rządowi niewystarczającą transparentność rozmów, które wpłyną istotnie na ceny energii dla odbiorców w perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat.

Gotowość do zbadania przebiegu negocjacji oraz ewentualnego porozumienia zadeklarował w ostatnich dniach brytyjski National Audit Office.

Projekt Hinkley Point C obejmuje budowę dwóch bloków atomowych. Koszt ich budowy szacuje się obecnie na około 14 mld funtów. Byłyby to pierwsze od wielu lat nowe bloki atomowe w Wielkiej Brytanii. Miałyby one zastąpić obecnie działające elektrownie. Aż osiem z dziewięciu istniejących brytyjskich elektrowni atomowych ma bowiem zostać wyłączonych z użytkowania w pierwszej połowie przyszłej dekady.

W przypadku sukcesu negocjacji EDF rozważa budowę czterech kolejnych bloków atomowych w Wielkiej Brytanii. Inwestycjami w brytyjską energetykę atomową interesuje się także japoński koncern Hitachi. W zeszłym roku podpisał w tej sprawie wstępne porozumienie z rządem. Japońska spółka nie ukrywa jednak, że jej inwestycje w Wielkiej Brytanii w dużym stopniu zależą od efektu prowadzonych obecnie negocjacji z francuskim inwestorem.

Czytaj więcej w Money.pl
Dom za równowartość 5 złotych? To możliwe Dom za jednego funta, czyli około 5 złotych, można kupić w blisko półmilionowym mieście Stoke-on-Trent w środkowej Anglii.
Wartość transakcji może sięgnąć 9 mld funtów Brytyjski rząd podjął decyzję o wystawieniu na sprzedaż udziałów w spółce Urenco, producencie paliwa nuklearnego założonego w latach 70. wspólnie z rządami niemieckim i holenderskim.
Terroryści skazani. Instrukcji szukali w sieci Skazani przyznali, że przygotowywali, planowali i zachęcali do zagranicznych podróży w celach terrorystycznych.
Tagi: edf, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz