Notowania

Przejdź na
egipt
16.11.2009 07:44

Egipt ma pierwszą arabską domenę internetową

Pionierskie plany ogłosił minister łączności i technologii informatycznych Tarik Kamel.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photojenni/CC/Flickr)

Pionierskie plany ogłosił minister łączności i technologii informatycznych Tarik Kamel.

_ - To dla nas ważny moment. Internet wreszcie mówi po arabsku _ - powiedział Kamel, informując o utworzeniu domeny _ .masr _ (po transliteracji na alfabet łaciński), czyli po arabsku_ .Egipt _. Jak wyjaśnił, posunięcie to zapewni _ nowe okazje do innowacji, inwestycji i rozwoju _ w świecie arabskim.

Wprowadzenie do internetu domen, których rozszerzenia (końcówki takie, jak _ .pl _, _ .com _ itp.) będą zapisane w innych niż łaciński alfabetach, zatwierdziła pod koniec października organizacja ICANN, która nadzoruje system adresów internetowych. Ich rejestracja będzie możliwa od 16 listopada.

    * **ZOBACZ TAKŻE:**
    * [ Ponad 200 tys. **domen** .PL w 3 miesiące ]( http://manager.money.pl/strategie/emarketing/artykul/ponad;200;tys;domen;pl;w;3;miesiace,127,0,553343.html )
    * [ Internet żegna się z monopolem alfabetu łacińskiego ]( http://manager.money.pl/news/artykul/internet;zegna;sie;z;monopolem;alfabetu;lacinskiego,150,0,551318.html )

*Spośród 80 mln *mieszkańców Egiptu około 15 mln korzysta z internetu.
Przed tym rozporządzeniem znaki charakterystyczne dla arabskiego, cyrylicy, greki, czy też alfabetów azjatyckich mogły wprawdzie występować w adresach internetowych, ale nie w ich rozszerzeniach.

ICANN zdecydowała się na tę rewolucyjną zmianę, ponieważ ponad połowa z 1,6 mld internautów na co dzień posługuje się alfabetami innymi niż łaciński, co znacząco utrudniało im dotąd korzystanie z globalnej sieci.

    * [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
    * [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: egipt, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, e-biznes, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz