Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inwestycje
27.05.2010 16:25

Eksplozja zagranicznych inwestycji

W pierwszym kwartale tego roku w porównaniu z 2009 ich wartość wzrosła aż o 250 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Toyota/Materiały prasowe)

Problemy finansowe na rynkach finansowych Europy pozostają bez wpływu na napływ Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych (BIZ) do Polski - powiedział prezes PAIiIZ Sławomir Majman. *W I kwartale 2010 roku napływ BIZ wyniósł 3,5 mld euro i był o 250 proc. wyższy niż w I kwartale 2009. *

_ - Problemy finansowe Europy nie mają żadnego wpływu na negocjacje z inwestorami, nie oddziaływują na wielkość napływu inwestycji do Polski. Nie sądzę też, żeby inwestorzy chcieli w przyszłości lokować środki w bardziej bezpiecznych miejscach. Szczyt kłopotów Europa ma już za sobą i nie mam obaw, że inwestorzy będą odchodzić od Polski _ - powiedział Majman.

_ - Byłbym szczęśliwy, gdyby wynik na koniec roku był o 10-15 proc. wyższy niż w 2009 roku. Należy podkreślić, że obecnie inwestycje raczej ciekną wąską stróżką niż płyną, a o inwestorów walczy wiele krajów _ - dodał Majman.

Z danych NBP wynika, że napływ BIZ w 2009 r. wyniósł 8,4 mld euro.

Majman dodał, że w I kwartale 2010 roku napływ BIZ wyniósł 3,5 mld euro i był o 250 proc. wyższy niż w I kwartale 2009.

Najchętniej inwestują Amerykanie, Brytyjczycy i Francuzi

W Polsce najchętniej inwestują firmy z USA, następnie z Wielkiej Brytanii i Francji. Obcokrajowcy najczęściej lokują środki finansowe w nowoczesne usługi (31 projektów), przemysł motoryzacyjny (22) i elektroniczny (13).

W porównaniu do ubiegłego roku zmniejszył się udział inwestycji niemieckich - z 18 do 4 procent. Coraz większe zainteresowanie wykazują z kolei inwestorzy z Dalekiego Wschodu (obecnie PAIiIZ prowadzi 9 projektów).

W pierwszym kwartale zakończona została m.in. inwestycja międzynarodowego banku UniCredit Group, który stworzył w Szczecinie centrum rozliczeń finansowych obsługujące Niemcy, Austrię i Polskę. Zainwestował w projekt 4,5 miliona euro i zamierza zatrudnić około 435 osób.

WZROST ZATRUDNIENIA W FIRMACH Z KAPITAŁEM ZAGRANICZNYM:

źródło: Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur* *

W Warszawie powstało centrum badawczo-rozwojowe ICT koreańskiej firmy Samsung. Koszt projektu to 6,6 miliona euro. Szwedzka firma Husqvarna zainwestowała z kolei 20 milionów euro w fabrykę maszyn i urządzeń ogrodniczych w Mielcu. Koreański Fuel-Tech Poland wybudował zakład wtryskarek oraz elementów plastikowych do wyposażania wnętrz samochodów w Żorach (2,5 miliona euro), szwajcarskie Roche centrum badawczo-rozwojowe w Poznaniu (1 milion euro), a włoska firma Lampre Group zajęła się produkcją elementów metalowych do sprzętu AGD w Kutnie (24 miliony euro).

Z kolei Nokia i Siemens zainwestowały w centrum IT, które będzie zajmować się bezprzewodową telekomunikacją z wyłączeniem satelitarnej. Koszt tego projektu to 2,8 miliona euro. Firma zamierza zatrudniać we Wrocławiu 400 osób.

W 2009 roku PAIiIZ wspierała 36 inwestycji zagranicznych o łącznej wartości 887,2 milionów euro. Wśród nich znalazły się m.in. Shell, IBM, Cadbury, Volkswagen, Fujitsu i Bosch.

CZYTAJ WIĘCEJ O INWESTYCJACH ZAGRANICZNYCH:
*Byliśmy Rumunią, będziemy Indiami Europy * W czasie negocjacji potrafią zażyczyć sobie, by prezydencki samolot dwa razy w roku latał po ich prezesa do Frankfurtu. Czasami chcą wiedzieć, jaka była pogoda przez ostatnich sto lat.
*Inwestorzy chętnie lokują pieniądze w Polsce * Polska znalazła się w pierwszej piątce krajów, w których w ubiegłym roku ulokowano najwięcej inwestycji zagranicznych. Wynika to z raportu o atrakcyjności inwestycyjnej Europy, przygotowanego przez Ernst&Young.
Tagi: inwestycje, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz