Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Elektrownia jądrowa w Gąskach? Minister: nie

0
Podziel się:

PGE planuje przeprowadzenie badań lokalizacyjnych i środowiskowych w dwóch lokalizacjach Choczewo i Żarnowiec.

Elektrownia jądrowa w Gąskach? Minister: nie
(Reporter Poland)
bEJUvezp

Spółka PGE EJ 1 nie odwołała się od decyzji ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej uchylającej wydane dla niej przez wojewodę zachodniopomorskiego zezwolenie na badania potrzebne do sporządzenia raportu lokalizacyjnego elektrowni jądrowej w Gąskach.

O decyzji PGE EJ 1 poinformował w poniedziałek jej wiceprezes Zdzisław Gawlik. W poniedziałek mijał termin na wniesienie odwołania do sądu administracyjnego w tej sprawie.

Gawlik wyjaśnił, że _ zgodnie z zapowiedziami, spółka planuje przeprowadzenie badań lokalizacyjnych i środowiskowych w dwóch lokalizacjach Choczewo i Żarnowiec. Lokalizacja Gąski będzie rozpatrywana ponownie, jako potencjalna lokalizacja elektrowni jądrowej w przypadku, gdyby badania lokalizacyjne w Żarnowcu i w Choczewie wykazały, że nie są one odpowiednie dla elektrowni jądrowej _.

bEJUvezr

Decyzję dla PGE EJ 1 wojewoda zachodniopomorski wydał 8 lutego 2012 r. Gmina oraz prywatni właściciele wskazanych w niej działek odwołali się od niej do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej na początku kwietnia ub.r.

15 lutego br. minister uchylił decyzję wojewody. Decyzję uchylono - jak informował sekretarz gminy Mielno Henryk Bieńkowski - m.in. ze względu na zbyt długi czas obowiązywania. PGE EJ 1 wnioskowała o dwuletni okres badań, tymczasem wojewoda wydał decyzję na pięć lat. Decyzja wojewody nie uwzględniała też konieczności sporządzenia raportu dotyczącego ewentualnego wpływu badań na stan środowiska.

Leżąca w północno-zachodniej części gminy Mielno letniskowa wieś Gąski została przedstawiona, jako jedna z trzech potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej przez zarząd PGE 25 listopada 2011. Dwa kolejne miejsca to: Choczewo i Żarnowiec (Pomorskie).

12 lutego 2012 r. w gminie Mielno odbyło się referendum w sprawie lokalizacji elektrowni. W głosowaniu wzięło udział 2378 osób z 4171 uprawnionych. Frekwencja wyniosła 57 proc. Przeciwko lokalizacji elektrowni i badaniom terenu opowiedziało się 94 proc. Za było 5,3 proc.

bEJUvezx

Badania lokalizacyjne dla PGE EJ 1 będzie przeprowadzać wybrane w przetargu konsorcjum WorleyParsons Nuclear Services JSC, WorleyParsons International Inc., WorleyParsons Group Inc.

Pod koniec lutego br. na konferencji prasowej w Gdańsku dyrektor ds. operacyjnych PGE EJ 1 Jacek Cichosz informował, że badania w Choczewie i Żarnowcu mają się rozpocząć w połowie br.

PGE EJ jest spółką celową Polskiej Grupy Energetycznej, która odpowiada za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Obecne plany rządu obejmują wybudowanie przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3000 MW każda. Według aktualnej strategii Grupy pierwszy blok jądrowy miałby ruszyć ok. 2024 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie stać nas, ale rząd programu nie przerwie Szef rządu spotykał się ze swoimi ministrami i szefem Polskiej Grupy Energetycznej.
SLD stawia ultimatum Rostowskiemu Dariusz Joński: _ Jeśli wicepremier, minister finansów nie odmrozi środków przeznaczonych na walkę z bezrobociem, spróbujemy go odwołać _.
Przełomowa decyzja w sprawie atomówki Wybrano firmę, która wykonana badania związane z budową pierwszej elektrowni jądrowej. Wartość kontraktu przekracza...
bEJUvezS
business news
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)